Έμαθε αντίπαλο η Σάκκαρη

Η Μαρία Σάκκαρη έμαθε την επόμενη αντίπαλό της στο Ladies Trophy της Αγίας Πετρούπολης…

Η έμπειρη Γαλλίδα, Αλίζ Κορνέ θα βρεθεί στο δρόμο της 24χρονης Ελληνίδας πρωταθλήτριας, στο πλαίσιο του 2ου γύρου του δυνατού τουρνουά της Ρωσίας.

Μετά την αγχωτική νίκη της στην πρεμιέρα, κόντρα στη Βιτάλια Ντιατσένκο, η Μαρία θα κληθεί να αντιμετωπίσει την Πέμπτη (12/2) την Κορνέ, η οποία έκανε την έκπληξη και απέκλεισε την Γέλενα Οσταπένκο το πρωί της Τετάρτης, με χαρακτηριστική άνεση.

Η Γαλλίδα, Νο61 τενίστρια στην παγκόσμια κατάταξη της WTA,

επικράτησε μετά από μόλις 64 λεπτά αγώνα με 6-1, 6-2 και άφησε νοκ-άουτ την πρωταθλήτρια του Roland Garros 2017.

Σάκκαρη και Κορνέ έχουν τεθεί αντιμέτωπες ακόμη δυο φορές στο παρελθόν, με την Ελληνίδα να κερδίζει ισάριθμες φορές.

Και οι δυο μεταξύ τους αγώνες διεξήχθησαν το 2017, στο Australian Open αρχικά και στο Wuhan Open στη συνέχεια. Η Μαρία είχε θέσει εκτός συνέχειας την Κορνέ με 2-1 σετ στη Μελβούρνη και με 2-0 σετ στην Κίνα.

Αν καταφέρει και… τριτώσει το καλό την Πέμπτη στην Αγία Πετρούπολη, η Μαρία θα προκριθεί στα προημιτελικά του θεσμού, όπου θα βρει απέναντί της, μια εκ των Μπελίντα Μπένσιτς και Σβετλάνα Κουζνέτσοβα.

ST PETERSBURG LADIES TROPHY DRAW | DOUBLES | OOP (+1h)