Έδειξε χαρακτήρα και πέρασε τελικό η Πλίσκοβα (vid)

Η Καρολίνα Πλίσκοβα δυσκολεύτηκε αρκετά να κάμψει την αντίσταση της μαχητικής Πέτρα Μάρτιτς, ωστόσο έδειξε χαρακτήρα και πήρε την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό του Internazionali BNL d’Italia.

Η 29χρονη Τσέχα κατάφερε να επικρατήσει με 6-1, 3-6, 6-2, της τενίστριας από την Κροατία, μετά από μια ώρα και 55 λεπτά μάχης και την Κυριακή θα διεκδικήσει τον δεύτερο τίτλο της στη Ρώμη, μετά την κατάκτησή της το 2019.

2019: Champion
2020: Finalist
2021: Finalist@KaPliskova outlasts Martic to advance to her 3rd straight final

in Rome! #IBI21 pic.twitter.com/vfxer6AXR4

wta (@WTA) May 15, 2021

Το Νο9 του ταμπλό μπήκε πολύ δυναμικά στο εναρκτήριο σετ. Είχε εντυπωσιακό πρώτο σέρβις (10/12, 83%) και έβρισκε απάντηση σε σχεδόν σε κάθε χτύπημα της αντιπάλου της (10/13, 77%, πόντοι 2ης επιστροφής).

Στο δεύτερο σετ, το Νο25 στην παγκόσμια κατάταξη της WTA μπήκε αποφασισμένο να φέρει το ματς στα ίσια και τα κατάφερε.

Η Μάρτιτς ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο μέρος του, έσπασε δύο φορές το σέρβις της αντιπάλου της, ενώ κράτησε ανέπαφο το δικό της και οδήγησε τον αγώνα σε 3ο σετ.

Εκεί, η ποιότητα της Πλίσκοβα μίλησε. Επέβαλε τον ρυθμό της, έχοντας ποικιλία και δύναμη στα χτυπήματα της, πραγματοποίησε τρία breaks και πήρε μια νίκη που της δίνει αυτοπεποίθηση ενόψει του μεγάλου τελικού.

Στον τρίτο της συνεχόμενο τελικό στην Αιώνα Πόλη, θα διεκδικήσει το τρόπαιο απέναντι στην Ίγκα Σβιάτεκ.

ITALIAN OPEN DRAW | DOUBLES | OOP (-1h)

The post Έδειξε χαρακτήρα και πέρασε τελικό η Πλίσκοβα (vid) appeared first on Tennis24.