Δύσκολη πρεμιέρα για Νισικόρι – VIDEO

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο Dubai Duty Free Tennis Championships ο Κέι Νισικόρι. Ο 31χρονος Ιάπωνας επικράτησε δύσκολα του Ρέιλι Οπέλκα με 3-6, 6-3, 6-4, σε έναν θεματικό αγώνα που διήρκησε 1 ώρα και 36 λεπτά.

Ο Οπέλκα, Νο39 στην παγκόσμια κατάταξη έβαλε δύσκολα στο ξεκίνημα του παιχνιδιού στον Νισικόρι. Είχε εξαιρετικό πρώτο σέρβις (12/15, 80%) και εντυπωσιακά τρεξίματα. Έσπασε μόλις

μία φορά το σέρβις του αντιπάλου του, όμως ο ίδιος κράτησε ανέπαφο το δικό του. Έτσι, κατέκτησε το εναρκτήριο σετ.

Το Νο40 στην παγκόσμια κατάταξη αντέδρασε στο 2ο σετ. Ήταν αποφασισμένος να φέρει το ματς στα ίσια και τα κατάφερε. Επέβαλε τον ρυθμό του και έχοντας ποικιλία στα χτυπήματα του, οδήγησε τον αγώνα σε 3ο σετ.

Εκεί ήταν ανώτερος στους καθοριστικούς πόντους και πήρε την πολυπόθητη νίκη-πρόκριση. Το ματς κρίθηκε στο 7ο game του τελευταίου σετ, όπου ο Ιάπωνας πραγματοποίησε break και έκανε το σκορ 4-3.

Στην επόμενη φάση της διοργάνωσης θα αντιμετωπίσει τον Ντέιβιντ Γκοφέν, Νο5 του ταμπλό.

DUBAI TENNIS CHAMPIONSHIPS DRAW l DOUBLES l OOP (+2h)