Απλά, λιτά, “Βασιλικά” στους “8” (vids)

22:12 5/7/2021 - Πηγή: Tennis24

Ο Ρότζερ Φέντερερ συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις στο φετινό Wimbledon Championships. Την Δευτέρα κέρδισε πολύ άνετα με straight sets τον Λορέντζο Σονέγκο και “σφράγισε” τη θέση τους στους “8” καλύτερους της διοργάνωσης, για 18η φορά στην καριέρα του!

Μέσα σε μόλις δυο ώρες και 13 λεπτά αγώνα, ο 39χρονος Ελβετός έριξε στο καναβάτσο το Νο23 του ταμπλό με 7-5, 6-4, 6-2 και την Τετάρτη θα αγωνιστεί σε προημιτελικό Major τουρνουά, για 58η φορά.

lang="en">Straight sets, straight into his 18th #Wimbledon quarter-final… @rogerfederer beats Lorenzo Sonego 7-5, 6-4, 6-2 to reach the last eight on Centre Court pic.twitter.com/G8VDVyR0XX

Wimbledon (@Wimbledon) July 5, 2021

Εξαιρετική εμφάνιση από τον κάτοχο 20 Grand Slam τίτλων, που κέρδισε 57/78 πόντους πίσω από το σερβίς του και δέχθηκε μόλις ένα break από τον Ιταλό αντίπαλό του (στο 1ο set).

Μετά την επεισοδιακή κατάκτηση του εναρκτήριου κομματιού της αναμέτρησης, ο 39χρονος Ελβετός ήλεγξε απόλυτα τον αγώνα και “έκλεισε” με συνοπτικές διαδικασίες την αναμέτρηση, κερδίζοντας σε 40 και 31 λεπτά αντίστοιχα, τα επόμενα δυο sets.

Επεισοδιακή, γιατί ο Ρότζερ προηγήθηκε με 5-3, όμως ο Σονέγκο απάντησε όταν είδε τον αντίπαλό του να σερβίρει για το 1-0 και ισοφαρίζοντας σε 5-5, έδωσε εκ νέου σασπένς στο 1ο set.

Μάλιστα, στο 5-5 κι ενώ ο Φέντερερ είχε στα χέρια του break point (40-A), έπιασε βροχή και ανάγκασε τον διαιτητή να διακόψει το ματς.

Λίγα λεπτά αργότερα, κι αφού έκλεισε η οροφή, οι δυο αθλητές επέστρεψαν στο court, με τον Σονέγκο να σερβίρει διπλό λάθος, να “δωρίζει” το break στον Φέντερερ, ο οποίος δεν λάθεψε στη 2η ευκαιρία του να σερβίρει για το 1-0 (7-5) παρά το γεγονός ότι ο Ιταλός προηγήθηκε με 15-40!

Μέχρι εκεί, το ντέρμπι καλά κράτησε, όμως άπαξ και πήρε κεφάλι στο σκορ ο “Βασιλιάς”, το ματς ολοκληρώθηκε. Ο Ρότζερ πέτυχε 32 winners, ενώ “έσπασε” το σερβίς του Σονέγκο πέντε φορές (5/15 break points).

Στην τελική “8αδα”, ο Φέντερερ θα τεθεί αντιμέτωπος με τον νικητή της αναμέτρησης του Ντανίλ Μεντβέντεφ με τον Χούμπερτ Χούρκατς.

Η μεταξύ τους αναμέτρηση διεκόπη στο 4ο set εξαιτίας της βροχής που ξεκίνησε στο Λονδίνο και θα συνεχιστεί το μεσημέρι της Τρίτης. Ο Ρώσος, Νο2 του ταμπλό, προηγείται με 6-2, 6-7(2), 6-3, 3-4. Το ματς είναι on serve.

WIMBLEDON MEN’S SINGLES DRAW l WOMEN’S DRAW l OOP (-2h)