Stan the Man is back! – VIDEO

22:02 2/7/2018 - Πηγή: Tennis24
Με μια φοβερή ανατροπή και παίζοντας πολύ ψυχωμένο τένις, ο Στάνισλας Βαβρίνκα πήρε μια απόλυτα δίκαιη απέναντι στον απογοητευτικό Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ την οποία και πανηγύρισε σαν να πήρε τίτλο!

Εχει τραβήξει πολλά ο Σταν Βαβρίνκα τον τελευταίο χρόνο και η νίκη του κόντρα στον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ για τον πρώτο γύρο του φετινού Wimbledon ήταν κάτι παραπάνω από μια απλή πρόκριση στον δεύτερο γύρο!

Ηταν μία νίκη πείσματος, προσπάθειας, αυταπάρνησης και πάνω απ’όλα τεράστιας ψυχολογικής τόνωσης για τον 33χρονο Ελβετό με τα σύννεφα

της απόσυρσης που τον περιτριγύριζαν πρόσφατα να κάνουν στην άκρη!

Ο Ντίμι μπήκε σαν το ελαφρύ φαβορί κυρίως λόγω της ανετοιμότητας του Σταν όμως, ευρισκόμενος σε κακή φόρμα, απογοήτευσε για ακόμη μια φορά χάνοντας τελικά από τον κάτοχο τριών Major με 1-6, 7-6(3), 7-6(5), 6-4!

Μιλάμε φυσικά για την μεγαλύτερη φετινή νίκη του Σταν που φάνηκε, αν εξαιρέσουμε ένα πολύ ανησυχητικό πρώτο σετ, να βρίσκεται σε καλή αγωνιστική και σωματική κατάσταση!

Πάνω απ’ολα, πήρε ψυχολογία ότι μπορεί να κερδίσει τενίστα του Τοπ10 και μάλλον ήταν τελικά “ευλογία” που βρέθηκε μπροστά ένας Ντιμιτρόφ σκέτο ψυχολογικό “ράκος” και αυτό φάνηκε στο ότι έχασε σχεδόν όλους τους κρίσιμους πόντους…

Και όμως η αρχή του ματς ανησύχησε σαφέστατα τους φίλους του Σταν αλλά και όλο το κεντρικό κορτ που στεκόταν στο πλευρό του Ελβετού διαισθανόμενο την μεγάλη προσπάθεια για comeback που κάνει αυτός ο χαρισματικός τενίστας.

Το πρώτο σετ πήγε στο βρόντο για τον Σταν μέσα σε μόλις 25 λεπτά αλλά, απ’ότι φάνηκε τελικά, ο Ελβετός δεν είχε μπει ακόμα στο ρυθμό του αγώνα.

Διότι μόλις μπήκε, από το δεύτερο σετ και μετά και άρχισε να τεστάρει και να αγχώνει τον Ντίμι, η κατάσταση άλλαξε άρδην.

Το σερβίς του Βαβρίνκα βελτιώθηκε θεαματικά, τα groundstrokes άρχισαν να βρίσκουν βάθος και η πίεση μεταφέρθηκε στην πλευρά του Ντίμι που άρχισε να βγάζει λάθη.

Ο Βούλγαρος έσωσε στο σερβίς του δύο set point του Σταν στο 5-6 παίζοντας γενναίο τένις, ωστόσο, στο tie break που ακολούθησε τα έκανε “σαλάτα” με σωρεία λαθών και ο Βαβρίνκα ισοφάρισε ξεσηκώνοντας το Λονδρέζικο κοινό που ήταν στη συντριπτική του πλειοψηφία μαζί του!

Εντούτοις, η αρχή του κρίσιμου τρίτου σετ ήταν εφιαλτική για τον Ελβετό που πέρασε ένα blackout και έδωσε ξεκούραστα το προβάδισμα στον Ντιμιτρόφ μέχρι και στο 5-2.

Ο Βούλγαρος, όμως, και πάλι απογοήτευσε στο πώς διαχειρίστηκε το υπέρ του σκορ καθώς δεν τελείωσε τη δουλειά και έβαλε και πάλι στο κόλπο του σετ τον Σταν που με το σπαθί του, και σώζοντας αυτός αυτή τη φορά δύο set point του Ντίμι στο 5-6, έστειλε και αυτό το σετ στο tie break!

Το 4-3 του Ντιμιτρόφ εκεί έγινε 6-4 του Σταν που στο δεύτερο set point του με ένα εκπληκτικό passing shot με το backhand στην ευθεία έκανε το υπερπολύτιμο 2-1 κάτι που πανηγύρισε πολύ έντονα!

Μία από τα ίδια στο τρίτο σετ για τον απογοητευτικό Ντίμι που ήταν φανερό πως δεν πίστευε καθόλου την ανατροπή παίζοντας πολύ άσχημα και τα δύο break point που δημιούργησε.

Πάλι σε πιεστική στιγμή “τιμωρήθηκε” σερβίροντας στο 4-5 και τη νίκη πήρε όχι αναγκαστικά ο τενίστας που έπαιξε καταπληκτικά αλλά αυτός που το πίστεψε και το ήθελε περισσότερο, και αυτός ήταν ο Βαβρίνκα!

Κάθε παραπάνω ματς στην παρούσα φάση που βρίσκεται ο Ελβετός είναι ένα μπόνους και στον επόμενο γύρο αντίπαλος είναι ο qualifier Τόμας Φαμπιάνο, παίκτης που φυσικά είναι του χεριού του!

Δευτέρα, 2/7: 1ος γύρος Wimbledon

Federer (Switzerland) beat Lajovic (Serbia) 6-1 6-3 6-4

Cilic (Croatia) beat Nishioka (Japan) 6-1 6-4 6-4

Jarry (Chile) beat Krajnovic (Serbia) 6-3 3-6 7-6(5) 6-4

Querrey (USA) beat Thompson (Australia) 6-2 6-4 6-3

Kohlschreiber (Germany) beat Donskoy (Russia) 6-2 6-4 7-5

Pouille (France) beat Kudla (USA) 6-3 6-3 2-6 6-3

Novak (Austria) beat Polansky (Canada) 6-2 6-3 7-6(7)