ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ | Απόδραση από το Μιλάνο

Η Ζαλγκίρις, αν και βρισκόταν πίσω στο σκορ για τρία δεκάλεπτα, κατάφερε να φύγει με νίκη από την Ιταλία, καθώς επικράτησε της Εμπόριο Αρμάνι Μιλάνο με 65-67 και η ιταλική ομάδα έχασε την ευκαιρία να εξασφαλίσει την πρόκριση.

Η Αρμάνι Μιλάνο ξεκίνησε πιο δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και στο 3' προηγήθηκε με 9-3. Η Ζαλγκίρις "ξύπνησε" άμεσα και ένα λεπτό αργότερα μείωσε σε 11-10 και στο 10' προηγήθηκε με 16-18.

Στην δεύτερη περίοδο η ιταλική πήρε ξανά το προβάδισμα με 26-20 στο 14' και με μπροστάρη τον Γιάννη Μπουρούση και τον Κιθ

Λάνγκφορντ, παρέμεινε σε θέση οδηγού ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (37-32).

Στην επανάληψη η Μιλάνο συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο 26' προηγούνταν με 47-40. Δύο λεπτά αργότερα όμως, η Ζαλγκίρις ισοφάρισε σε 47-47, δεν μπόρεσε όμως να προηγηθεί και στο 30' η ιταλική ομάδα βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 53-51.

Η Μιλάνο διατήρησε το προβάδισμα ως το 35' όταν και η λιθουανική ομάδα ισοφάρισε σε 58-58 και το παιχνίδι εξελίχθηκε σε "θρίλερ". Στο 38' το σκορ ήταν 63-63 και με λέι απ του Γιανκούνας η Ζαλκίρις πήρε κεφάλι στο σκορ μρ 63-65. 18" για το τέλος ο Τζααμπέρ με 2/2 βολές έκανε το 64-67, η Μιλάνο δεν μπόρεσε να επιστρέψει και η Ζαλγκίρις πήρε τη νίκη με 65-67 και την τελευταία αγωνιστική θα διεκδικήσει την πρώτη θέση στον Ομιλό της, στον οποίο βρίσκεται και ο Ολυμπιακός.

Δεκάλεπτα: 16-18, 37-32, 53-51, 65-67