ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ | Αδιάφορη αλλά νικήτρια

Η Ζαλγκίρις και παρότι δεν είχε βαθμολογικό κίνητρο επικράτησε με 79-71 της Εφές κι έκανε το τρία στα τρία επί της τουρκικής ομάδες σε ισάριθμες αναμετρήσεις την φετινή σε σεζόν.

H ομάδα του Οκτάι Μαχμουτί ήθελε τη νίκη για να "σφραγίσει" την πρόκρισή της στην φάση των "16", αλλά ο Ντάριους Λαβρίνοβιτς (24π., 5ριμπ.) και η παρέα του είχαν αντίθετη γνώμη.

Οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο (44-42, 20'), αλλά η Ζαλγκίρις... πάτησε το "γκάζι" στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι Λιθουανοί έκαναν επιμέρους σκορ 15-1 στα πρώτα τρία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου (57-43) ενώ στο 24'

προηγήθηκαν ακόμα και με 16 πόντους (61-45). Η συμπλήρωση των 30΄ βρήκε την Εφές στο -7 (63-56), αλλά η Ζαλγκίρις φρόντισε στην τελευταία περίοδο να μην αφήσει την φιλοξενούμενή της να την απειλήσει και πήρε εν τέλει τη νίκη με 79-71.

Δεκάλεπτα: 25-27, 44-42, 63-56, 79-71
Ζαλγκίρις (Πλάθα): Μακγκράθ 5 (1), Ντ.Λαβρίνοβιτς(24 (3), Γιουσκεβίτσιους, Λιπκεβίτσιους 2, Γιαβτόκας 4, Ντέλας 4, Κουζμίνσκας 15, Λαφαγιέτ 9, Φουτ 6, Κ. Λαβρίνοβιτς 4.
Εφές (Μαχμουτί): Μπαλμπάι 2, Φάρμαρ 12, Ερντέν 13, Τουντσερί 6 (2), Σιπ 3 (1), Γκονλούμ 4, Σαβάνοβιτς 14 (1), Γκόρντον 14 (1), Γκιουλέρ, Μπάρατς 6.