ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΕΥΡΩΠΗ | Η Ολίμπια έσπασε το ρόδι...

Η Ολύμπια Λιουμπλιάνας χρειάστηκε να περάσουν 6 αγωνιστικές προκειμένου να πετύχει την πρώτη της νίκη (62-71) επί της Σζολνόκι για την 7η αγωνιστική της Αδριατικής Λίγκας.

Η Σζολνόκι δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα στην πρώτη περίοδο και πήρε προβάδισμα 4 πόντων (18-14) στο 10΄, ωστόσο η Ολίμπια με ένα επιμέρους 10-22 στην δεύτερη περίοδο, έβαλε τις βάσεις για την πρώτη της νίκη, η οποία ήρθε σχετικά εύκολα στο δεύτερο ημίχρονο καθώς οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι χέρι στο σκορ, με τους Σλοβένους να

αποδεικνύονται ψυχραιμότεροι στα τελευταία λεπτά. Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Ντεΐβίντας Γκαΐλιους με 16 πόντους ενώ 11 πέτυχε ο Γιακόβ Βλάντοβιτς. Για τους ηττημένους ο Ουίλι Ουόρεν προσπάθησε περισσότερο έχοντας 18 πόντους σε 31 λεπτά παιχνιδιού. MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Ουίλι Ουόρεν καθώς συγκέντρωσε 25 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.