ΤΡΙΚΑΛΑ BC | Στάση στα Τρίκαλα

Τα Τρίκαλα προσγείωσαν απότομα τον ΠΑΟΚ, μετά τη σημαντική νίκη στο Μαυροβούνιο επί της Μπουντούτσνοστ, καθώς επικράτησαν με 87-76.

Με ενθουσιασμό μπήκαν στο παρκέ οι γηπεδούχοι και έχοντας για μπροστάρη τον Γιούινγκ πήραν κεφάλι στο σκορ στα πρώτα λεπτά (6-0 στο 2’). Οι παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με τον Πέτροβιτς να βοηθάει επιθετικά τον Γιούινγκ η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα στα μισά του δεκαλέπτου

(13-2). Ο Δικέφαλος δεν μπορούσε να μειώσει και έτσι η διαφορά έμενε σταθερά ψηλά (15-5 στο 8’ με Δεληγιάννη). Από εκείνο το σημείο όμως οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου ανέβασαν την απόδοση τους και με τους Χαραλαμπίδη και Τσαϊρέλη να δίνουν λύσεις επιθετικά το σκορ έγινε 16-11 στο 9’, για να απαντήσει ο Ματαλόν για το 18-11, το οποίο ήταν και σκορ δεκαλέπτου.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον ΠΑΟΚ να μην πατάει καλά στο παρκέ και τα Τρίκαλα να έχουν σταθερό προβάδισμα, βρίσκοντας πόντους από Περούνισιτς, Γκρέιντζερ και Ματαλόν για το 26-16 στο 12’. Με τρίποντα των Χαραλαμπίδη και Τσόχλα στο 14’ η ομάδα του Μαρκόπουλου μείωσε σε 28-22. Ο Περούνισιτς ανέβασε προσωρινά τη διαφορά (32-22), όμως με 0-5 επί μέρους από Μπόγρη και Κούπερ το σκορ έγινε 32-28 στο 16’. Οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι ανάσα στο σκορ με Γιούινγκ, Γκρέιντζερ και Πέτροβιτς (40-30), με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να μειώσουν και έτσι τους παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη να ανοίγουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά, κλείνοντας το ημίχρονο με προβάδισμα 13 πόντων (45-32).

Οι Τρικαλινοί συνέχισαν στο δεύτερο μέρος από εκεί που σταμάτησαν. Με Μουτακαμπίρ και Πέτροβιτς στο 23’ το σκορ έγινε 50-34. Κάπου εκεί όμως οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου αντέδρασαν και με προσπάθειες των Τσαϊρέλη, Μπόγρη και Κούπερ στο 24’ η διαφορά μειώθηκε σε 51-41. Γκρέιντζερ και Έβανς όμως δεν άφησαν τον Δικέφαλο να πλησιάσει περισσότερο και ανέβασαν εκ νέου τη διαφορά για το 56-42 στο 27’. Τα πράγματα έγιναν ακόμα καλύτερα για τους γηπεδούχους καθώς στο 29’ ο Γκρέιντζερ ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά (64-42), με τον ΠΑΟΚ να μειώνει προσωρινά με τον Μαργαρίτη, όμως ο Έβανς με καλάθι στην εκπνοή έγραψε το 66-45, το οποίο ήταν σκορ δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι δεν απειλούνταν από τον Δικέφαλο στα πρώτα λεπτά και έτσι μπορούσαν να κρατήσουν σε απόσταση ασφαλείας τη διαφορά (67-47 στο 32’). Οι φιλοξενούμενοι έκαναν εκ νέου προσπάθεια να ξαναμπούν στο παιχνίδι και με καλάθια από Χαραλαμπίδη και Μαργαρίτη μείωσαν σε 69-52. Στο 36’ με τρίποντο του Χαραλαμπίδη το σκορ έγινε 73-59. Ο Δικέφαλος προσπαθούσε να ροκανίσει τη διαφορά με τρίποντα, όμως ο Γκρέιντζερ ήταν «ζεστός» για τους γηπεδούχους κάνοντας το σκορ 77-65 στο 38’. Με Μαργαρίτη και Πέιν οι φιλοξενούμενοι μετά από ώρα κατέβασαν σε μονοψήφιο αριθμό τη διαφορά γράφοντας το 78-69. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου προσπάθησαν για την ανατροπή, ωστόσο αυτή δεν ήρθε ποτέ, με τα Τρίκαλα να παίρνουν μια σημαντική νίκη με 87-76, δίνοντας ώθηση στην ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη ενόψει συνέχειας.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 45-32, 66-45, 87-76.

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Έβανς 11(12 ριμπ.), Περούνισιτς 3(1), Γιούινγκ 22(12 ριμπ.), Γιαννακίδης 8(1), Πέτροβιτς 11(2), Γκρέιντζερ 21(1), Δεληγιάννης 3, Ματαλόν 6, Φούντας, Νικολόπουλος, Μουτακαμπίρ 2.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 4, Κούπερ 7(1), Χαραλαμπίδης 13(3), Τσόχλας 8(2), Βουτσίτσεβιτς, Τσαϊρέλης 10, Δέδας 9(3), Μαργαρίτης 17, Μπόγρης 8, Κασελάκης, Λιάπης.