ΤΟΥΡΚΙΑ | Δύσκολα η Μπάνβιτ, άνετα η Εφές

Η Μπάνβιτ παρότι τα βρήκε "σκούρα" κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στην Ανκάρα με 76-81 για την 19η αγωνιστική του τουρκικού πρωταθλήματος και πλέον μαζί με τις Γαλατασαράι και Καρσίγιακα βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Η Μπάνβιτ είχε τον πλήρη έλεγχο του ματς κατά την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και έτσι απέκτησε ένα προβάδισμα ασφαλείας και άντεξε στην αντεπίθεση της Ανκάρα στην τελευταία περίοδο. Πρώτος σκόρερ νικητών ήταν ο Σαμ Μέχια με 18 πόντους, ενώ από την Ανκάρα προσπάθησε ο Γιόβο Στανόγιεβιτς με 20 πόντους.

Η Αναντολού Εφές δεν δυσκολεύτηκε κόντρα στην Αντάλια, της οποίας επικράτησε με 96-72.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και η Αντάλια δεν μπόρεσε να φανεί απειλητική σε κανένα σημείο. Κορυφαίος για την Εφές ήταν ο Μπιρκάν Μπατούκ με 17 πόντους και τον ακολούθησαν ο Ντογκούς Μπαλμπάι και Τζόρνταν Φάρμαρ με 13 πόντους έκαστος. Για την Αντάλια ξεχώρισαν ο Ερέν Μπεγιάζ και ο Ρόντνεϊ Κάρνεϊ με 14 πόντους ο καθένας.