ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ | Νίκη γοήτρου

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε την παρουσία της στην Ευρωλίγκα η Στρασμπούρ. Η Γαλλική ομάδα επικράτησε εντός έδρας της Εμπόριο Αρμάνι Μιλάνο με 76-67, ωστόσο τερμάτισε τελευταία στον δεύτερο όμιλο.

Πολύ καλά ξεκίνησε η γαλλική ομάδα, η οποία με τον Ντιούπορτ να δίνει λύσεις βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 5-0 στο πρώτο δίλεπτο. Τζέρελς και Τζίγκλι όμως ανέβασαν στροφές και στα μισά του δεκαλέπτου η ομάδα του Μπάνκι πήρε προβάδισμα με 9-10. Οι παίκτες του Κολέ όμως δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και χάρη στο επιθετικό κρεσέντο του Αμπρομάιτις πέρασαν μπροστά στο σκορ και έχτισαν διαφορά (20-12

στο 9’). Μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου δεν άλλαξε κάτι άλλο, με τη Στρασμπούρ να προηγείται με 22-15.

Χέινς και Μέλι έδωσαν λύσεις επιθετικά στους Ιταλούς στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, μειώνοντας τη διαφορά σε 25-20. Η Στρασμπούρ όμως βρήκε πόντους από Λακόμπ και Τουπάν και στο 15’ η διαφορά έφτασε στους 9 πόντους (31-22). Οι Γάλλοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο 18’ χάρη στο εξαιρετικό παιχνίδι του Λακόμπ η διαφορά έφτασε στους 13 πόντους (36-23). Ο Τζέρελς ωστόσο με συνεχόμενα καλάθια κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά, μειώνοντας στο 19’ σε 36-30. Το ημίχρονο όμως έκλεισε με την Στρασμπούρ να ανεβάζει τη διαφορά, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο με 38-30 μετά από καλάθι του Αμπρομάιτις.

Με διάθεση να ανατρέψει την κατάσταση μπήκε στο παρκέ η Αρμάνι Μιλάνο, ωστόσο η Στρασμπούρ είχε τον έλεγχο του αγώνα (42-35 στο 21’). Ο Τζέρελς μείωσε προσωρινά σε 42-38, όμως με τρίποντα των Κάμπελ και Ντιότ στο 24’ η Στρασμπούρ έστειλε τη διαφορά στο +10 (48-38). Κάμπελ και Αμπρομάιτις συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο 25’ η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 12 πόντους υπέρ των Γάλλων (53-41). H διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει καθώς οι γηπεδούχοι είχαν πάρει για τα καλά τον έλεγχο του αγώνα (58-44 στο 26’ με καλάθι του Αμπρομάιτις). Με Κανγκούρ και Ουάλας οι Ιταλοί μείωσαν προσωρινά σε 58-50, όμως Αμπρομάιτις και Ντιούπορτ κατάφεραν να ανεβάσουν ξανά σε διψήφιο νούμερο τη διαφορά (61-50 στο 28’). Οι Γάλλοι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 11 πόντων (63-52) έχοντας και τον πλήρη έλεγχο του αγώνα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Γάλλοι είχαν σταθερά τον έλεγχο του αγώνα χάρη στην άμυνα τους (68-57 στο 34’). Στο 36’ ο Κανγκούρ μείωσε προσωρινά σε 70-62, όμως με Αμπρομάιτις και Ντιότ η Γαλλική ομάδα είχε διαφορά ασφαλείας (74-65 στο 39’). Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, με την Στρασμπούρ να παίρνει τη νίκη στο τέλος με 76-67.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 38-30, 63-52, 76-67.

Στρασμπούρ (Κολέ): Τουπάν 4, Ντιότ 7(2), Λελούπ 4, Λακόμπ 13(1), Κάμπελ 11(2), Γκριρ, Ντιούπορτ 14(9 ριμπ.), ίμχοφ, Αμπρομάιτις 23(3).

Εμπόριο Αρμάνι Μιλάνο (Μπάνκι): Χέινς 5(1), Τζεντίλε 6(1), Τζίγκλι 5, Τσερέλα, Μέλι 7, Κανγκούρ 9(3), Λάνγκφορντ 9(1), Ουάλας 6(1), Λαβάλ 3, Τζέρελς 17(1).