ΣΙΕΝΑ | Ρες και Μπράουν έδειξαν τον δρόμο…

Η Σιένα ήταν καλύτερη καθόλη την διάρκεια του ματς και έφτασε στη νίκη με 79-69 απέναντι στην Μακάμπι Τελ Αβίβ, η οποία ξύπνησε αργά από τον λήθαργό της και δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων.

Η Σιένα έδειξε τις διαθέσεις της από το πρώτο δεκάλεπτο, το τέλος του οποίου βρήκε την ιταλική ομάδα να προηγείται με 20-15 απέναντι στην Μακάμπι Τελ Αβίβ. Οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι συνέχισαν να βρίσκονται μπροστά, μιας και ο Μπόμπι Μπράουν έδινε επιθετικές "ανάσες" στην ιταλική ομάδα. Η Σιένα πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα εννέα πόντων (44-35).

Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ έδειξαν σημάδια ανάκαμψης στην τρίτη περίοδο, τα οποία όμως δεν ήταν αρκετά για να πλησιάσουν πολύ οι φιλοξενούμενοι στο σκορ και την Σιένα να κλείνει το δεκάλεπτο με 63-53. Η Σιένα βρέθηκε μπροστά με 65-55 στο 33ο λεπτό, αλλά από εκεί και έπειτα η Μακάμπι έτρεξε ένα σερί 0-5 και μείωσε σε 65-60. Μετέπειτα ήταν η σειρά των γηπεδούχων να τρέξουν ένα σερί 12-0 και στο 36ο λεπτό να προηγούνται με 72-60. Η Σιένα πήρε τη νίκη απέναντι σε μια "υπνωτισμένη" Μακάμπι με 79-69, με την ιταλική ομάδα να έχει για πρωταγωνιστές τους Τόμας Ρες και Μπόμπι Μπράουν με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 20-15, 44-35, 63-53, 79-69

Σιένα (Μπάνκι): Μπράουν 16, Έτζε 2, Καραρέτο 5, Ράσιτς, Κανγκούρ 11, Σανικιτζέ, Ρες 18, Όρτνερ, Λεχτάλερ, Γιάνινγκ 10, Χάκετ 4, Μος 13

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπλατ): Λόγκαν 11, Τζέιμς 18, Σμιθ 6, Χίκμαν 12, Ελιγιάχου 13, Πνίνι, Οχαγιόν 8, Πλάνινιτς 1, Τόμας, Σέγκεφ, Λάντεσμπεργκ, Ζάλμανσον