ΡΕΑΛ Μ. | Επίδειξη δύναμης

Για μια ακόμα φορά η Ρεάλ έπαιξε κυριαρχικό μπάσκετ και καθαρίζοντας το παιχνίδι από το πρώτο μέρος πέτυχε την έκτη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια, επικρατώντας της Ζαλγκίρις Κάουνας με 95-67.

Μετά το πρώτο τρίλεπτο που οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ η Ρεάλ με τον Σέρχιο Γιουλ να δίνει λύσεις επιθετικά άρχισε να χτίζει διαφορά στο σκορ (9-5). Οι παίκτες του Λάσο - ο ο οποίος ανανέωσε την συνεργασία του με την Ρεάώ ως το 2016 - είχαν πάρει φωτιά και με Ντάρντεν και Φερνάντεθ το σκορ έγινε 17-8 στο 6’. Στο 8’ Μίροτιτς και Γιουλ ανέβασαν σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά (23-10),

με το δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 28-14 υπέρ της «βασίλισσας».

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι μείωσαν προσωρινά με καλάθι του Γιαφτόκας σε 30-17, όμως με σερί 6-0 από τους γηπεδούχους το σκορ έγινε 36-17 στο 13’. Ο Ντέντμον με δικές του προσπάθειες κρατούσε κοντά στο σκορ την Ζαλγκίρις (38-26), όμως ο Ρούντι Φερνάντεζ είχε πάρει φωτιά και με συνεχόμενα καλάθια έγραψε το 51-32 στο 19’. Το ημίχρονο όμως δεν έκλεισε εκεί, καθώς με 5 πόντους από Μπουρούση και Ροντρίγκεζ το σκορ έγινε 56-32 υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι ουσιαστικά καθάρισαν τον αγώνα.

Καταιγιστική ήταν και στην επανάληψη η Ρεάλ. Με τον Ρούντι Φερνάντεθ να έχει βοήθειες από τους Μίροτιτς και Γιουλ επιθετικά και τον Ντρέιπερ να κάνει εύκολη τη ζωή των συμπαικτών του η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου (67-56 στο 24’). Στα μισά της περιόδου με τον Σλότερ να ανοίγει λογαριασμό η διαφορά ξεπέρασε τους 30 πόντους (71-39). Οι παίκτες του Στομπέργκας μάζεψαν τη διαφορά όσο μπορούσαν (73-46 με Μιλάκνις στο 27’), αλλά οι γηπεδούχοι είχαν απόσταση ασφαλείας για το 79-53 του τρίτου δεκαλέπτου.

Η τέταρτη περίοδος ήταν τυπική διαδικασία, με την Ρεάλ να έχει εξασφαλίσει την έκτη της νίκη στη διοργάνωση. Αυτό όμως δεν εμπόδισε τους Μαδριλένους να αυξήσουν τη διαφορά και με μπροστάρη τον Σέρχιο Ροντρίγκεζ το σκορ να γίνει 85-56 στο 34’. Μάλιστα, η διαφορά ανέβαινε όλο και περισσότερο και στο 35’ το σκορ έγινε 91-56 με καλάθι του Τζέισι Κάρολ. Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει μέχρι το φινάλε, με τη Ρεάλ να επικρατεί εν τέλει με 95-67.

Τα δεκάλεπτα: 28-14, 56-32, 79-53, 95-67.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ντρέιπερ, Φερνάντεθ 16(2), Ντίεζ 3(1), Μίροτιτς 17(1), Ροντρίγκεθ 15(3), Κάρολ 5(1), Ντάρντεν 8(2), Γιουλ 10(2), Μπουρούσης 9, Σλότερ 6, Μέχιρι 6.

Ζαλγκίρις Κάουνας (Στομπέργκας): Τσιζάουσκας 4, Πότσιους 9(2), Βεν 2, Λιπκεβίτσιους 4, Κλιμαβίτσιους 4, Γιανκούνας 5(1), Γιαφτόκας 5, Γιασικεβίτσιους 2, Μιλάκνις 12(4), Κούπσας, Λαβρίνοβιτς 4, Ντέντμον 16(3).