ΠΑΡΤΙΖΑΝ | Μπογκντάνοβιτς "λαμπρός" την οδηγεί...

Μετά από ένα παιχνίδι που έσπασε καρδιές η Παρτιζάν σημείωσε την πρώτη της νίκη στο Top-16 επικρατώντας της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 73-72 στο Βελιγράδι. Μεγάλο παιχνίδι από τον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς που σταμάτησε στους 27 πόντους, "μοιραίος" ο Σόνι Ουίμς για την ομάδα του Έτορε Μεσίνα.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν μια μονομαχία μεταξύ Κίνσεϊ και Κρστιτς, με προσωρινό νικητή τον πρώτο και το σκορ στο 3-4. Ο Μπογκντάνοβιτς έδωσε αέρα 3 πόντων στους γηπεδούχους

(7-4), όμως η ΤΣΣΚΑ αντέδρασε και με μπροστάρη τον Κρστιτς έκανε το σκορ 7-10 στο 4’. Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα αύξησε αθόρυβα τη διαφορά χάρη στον Τεόντοσιτς, κάνοντας το 9-14 στο 7’. Από εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Μιλουτίνοφ, ο οποίος με συνεχόμενα καλάθια έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του για το 15-14 στο 9’. Μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου δεν άλλαξε κάτι, με την ομάδα του Ντούσκο Βουγιόσεβιτς να προηγείται με βραχεία κεφαλή των Ρώσων.

Οι Σέρβοι ξεκίνησαν καλά και το δεύτερο δεκάλεπτο και χάρη σε καλάθι του Μιλοσάβλιεβιτς το σκορ έγινε 20-14 στο 11’. Ο Κρστιτς ήταν μια ομάδα μόνος του επιθετικά και με δικές του προσπάθειες το σκορ έγινε 20-19. Η ΤΣΣΚΑ μπορεί να μην έπαιζε καλό μπάσκετ, όμως κατάφερνε να μένει κοντά στο σκορ και με τον Φριτζόν ισοφάρισε στο 13’ σε 22-22. Μετά από πολύ ώρα οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα μετά από τρίποντο του Ουίμς που έκανε το 22-25. Από το σημείο εκείνο οι Ρώσοι ανέβασαν την απόδοση τους και στα μισά του δεκαλέπτου με καλάθι του Κρστιτς το σκορ έγινε 24-32. Η Παρτιζάν προσπάθησε να μειώσει, όμως ο Τεόντοσιτς με τρίποντο έκανε το 28-35 στο 18’. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 6-0 και μείωσαν σε 34-35, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου μιας και το σουτ του Ουίμς στη λήξη δεν βρήκε στόχο.

Ο Φριτζόν πήρε τη σκυτάλη από τον Κρστιτς στο ξεκίνημα της επανάληψης και με δικά του καλάθια η ΤΣΣΚΑ έχτισε διαφορά 9 πόντων στο 23’ (36-45), βάζοντας βάσεις νίκης. Οι παίκτες του Βουγιόσεβιτς δεν κατέθεσαν τα όπλα και με σερί 6-0 από Λοβέρν, Γκάγκιτς και Μπογκντάνοβιτς μείωσαν σε 45-47 στο 26’. Ο Μπογκντάνοβιτς ήταν «ζεστός» και με συνεχόμενες προσπάθειες στο 29’ έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του προσωρινά με 50-48, για να ισοφαρίσει λίγο αργότερα ο Τζάκσον σε 50-50, το οποίο ήταν και σκορ δεκαλέπτου.

Το προβάδισμα στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου άλλαξε χέρια, μέχρι να ισοφαρίσει ο Λοβέρν σε 55-55 στο 32’. Λίγο αργότερα ο Κρστιτς συνέχισε τον επιθετικό του οίστρο και με νέο καλάθι έγραψε το 56-57. Η ομάδα του Βουγιόσεβιτς πήρε και πάλι το προβάδισμα με Μιλοσάβλιεβιτς και Κίνσεϊ για το 60-57 στο 34’. Το παιχνίδι παρέμενε ντέρμπι, με την Παρτιζάν να ξεμακραίνει με 65-61 χάρη στον Κίνσεϊ, όμως την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να ισοφαρίζει άμεσα με τον Ουίμς σε 65-65. Ο Μπογκντάνοβιτς έκανε τα πάντα για να πάρει η ομάδα του τη νίκη, όμως το ίδιο έκανε και ο Κρστιτς, ο οποίος στο 38’ έγραψε το 69-70. Τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν δραματικά. Με το σκορ στο 71-72 ο Μπόγνταν Μπογκντάνοβιτς κέρδισε φάουλ από τον Κριάπα. Με 2/3 βολές έκανε το 73-72 24 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Την τελευταία επίθεση από πλευράς ΤΣΣΚΑ Μόσχας ανέλαβε ο Σόνι Ουίμς, ο οποίος αστόχησε, με την Παρτιζάν να παίρνει μια πολύ σπουδαία νίκη με 73-72.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 34-35, 50-50, 73-72.

Παρτιζάν (Βουγιόσεβιτς): Τέπιτς 4, Λοβέρν 11(8 ριμπ.), Ντάλο, Μιλουτίνοφ 6, Μιλοσάβλιεβιτς 8(1), Μπογκντάνοβιτς 27(4), Γκάγκιτς 2, Μούσλι, Άντριτς, Κίνσεϊ 15(2), Μπεζμπράντιτσα.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 10(2), Μίτσοβ, Φριτζόν 12(4), Τζάκσον 2, Πάργκο, Κρστιτς 27(11/14 δίποντα, 7 κερ. φάουλ), Ουίμς 16(10 ασίστ), Βορόντσιεβιτς, Καούν 1, Κριάπα 4.