ΠΑΟΚ | Πρώτο δείγμα θετικό

O ΠΑΟΚ στο πρώτο του φιλικό τεστ για τη νέα σεζόν έδειξε ένα πάρα πολύ καλό πρόσωπο παρότι ηττήθηκε τελικά από την Παρτιζάν με 71-76.

Ο αγώνας διεξήχθη στην Γευγελή και αποτέλεσε μία πάρα πολύ καλή ευκαιρία για τον Σούλη Μαρκόπουλου για να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα για την κατάσταση που βρίσκονται οι παίκτες του, οι οποίοι κοίταξαν στα μάτια την πρωταθλήτρια Σερβίας. Ο «Δικέφαλος» πάτησε το...

γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν κι έκανε επιμέρους σκορ 22-8 κια το τέλος του τον βγήκε να προηγείται με διψήφια διαφορά πόντων (57-47). Η Παρτιζάν, όμως, αντεπιτέθηκε στην τελευταία περίοδο και παρότι 40'' πριν από το τέλος ο Κώστας Χαραλαμπίδης πίσω από την γραμμή των 6.75 έκανε το 70-71, εν τέλει ήταν εκείνη που πήρε τη νίκη.

Ο Μπάνε Πρέλεβιτς και ο Νίκος Σταυρόπουλος συνόδευσαν την αποστολή του ΠΑΟΚ στην Γευγελή, ενώ στο γήπεδο βρέθηκαν και φίλοι του «Δικεφάλου».

Δεκάλεπτα: 16-21, 35-39, 57-47, 71-76
ΠΑΟΚ: Τσόχλας 11 (2), Νικολόπουλος, Χαραλαμπίδης 14 (2), Κασελάκης 5 (1), Βουτσίσεβιτς 3 (1), Δέδας 5 (1), Μαργαρίτης 6 (2), Μπόγρης 10, Τσαϊρέλης 16, Λιάπης.
Παρτιζάν: Mίκοβιτς, Μπαζμπαριτσα 5, Μιλοτίνοβ 5, Βέστερμαν 18 (1), Ποτ 4, Ζλόβαριτς 2, Μιλοσάβλιεβιτς 28 (2), Μαλέσεβιτς 7, Μαρέλια 1, Σάλιτς 3, Αντριτς 3 (1).