ΠΑΟΚ | Συντριβή στη Ρωσία

Μετά από ένα καταστροφικό δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ γνώρισε βαριά ήττα από τη Νίζνι στο Νόβγκοροντ με 87-53, σημειώνοντας τη δεύτερη ήττα του στην φάση των ομίλων του Eurocup.

Άσχημο ξεκίνημα είχε ο Δικέφαλος στο παιχνίδι καθώς δεν μπήκε στο κλίμα του παιχνιδιού γρήγορα και στο πρώτο τετράλεπτο βρέθηκε πίσω στο σκορ με 10-0. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου ανέκαμψαν και με μπροστάρη τον Κώστα Χαραλαμπίδη στο 6’ το σκορ έγινε 13-8. Ο Τόμπσον ήταν ζεστός από πλευράς Νίζνι

και ανέβασε τη διαφορά για το 17-11, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους στο +7 (19-12).

Έχοντας τον Μπάμπιτ πρώτο βιολί στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι ανέβασαν σε διψήφιο νούμερο τη διαφορά τους (26-13 στο 13’). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν ωστόσο και με τον Τσόχλα να είναι ζεστός στο 16’ το σκορ έγινε 26-19, δείχνοντας πως οι «ασπρόμαυροι» έχουν σφυγμό. Ο Μπρέζετς όμως έκανε πάρτι κάτω από τα δύο καλάθια και με συνεχόμενους πόντους ανέβασε εκ νέου τη διαφορά για το 35-22. Οι παίκτες του Μαρκόπουλου όμως αντέδρασαν εκ νέου και με αιχμή του δόρατος τον Μιχάλη Τσαϊρέλη έκλεισαν το ημίχρονο μαζεύοντας τη διαφορά στους 7 πόντους (37-30).

Αν στο πρώτο μέρος ο Δικέφαλος έδειχνε ανταγωνιστικός στην επανάληψη μέχρι τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου συνέχισε να δείχνει το ίδιο πρόσωπο, ωστόσο οι Ρώσοι είχαν το προβάδισμα (43-37 με τρίποντο του Κασελάκη στο 26’). Από εκείνο το σημείο ο Γκολόντιν ανέλαβε δράση και έχοντας συμπαραστάτες τους Κβοστόφ και Μπρέζετς ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια νούμερα, ενώ το καλύτερο το φύλαξαν για τη λήξη του δεκαλέπτου, καθώς ο Κβοστόφ με τρίποντο έγραψε το 55-40, βάζοντας βάσεις νίκης.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο τέταρτο δεκάλεπτο, ανεβάζοντας τη διαφορά για το 76-48 του Αντόνοφ στο 35’, καθαρίζοντας επί της ουσίας το παιχνίδι. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου δεν έδειχναν να έχουν σφυγμό και η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο για το τελικό 87-53.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 37-30, 55-40, 87-53.

Νίζνι (Λούκιτς): Μπαμπούριν 2, Μπάμπιτ 4, Μπρέζετς 10, Ιβλεφ 3, Αντόνοφ 9 (1), Κβοστόφ 12 (1), Γκουμπάνοφ 3 (1), Πανίν 14 (4), Τόμπστον 15 (1), Σαβέλιεφ 2, Πολ, Γκολοβίν 13 (1).

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 2, Τσόχλας 6, Κούπερ 7 (1), Χαραλαμπίδης 8, Βουτσίτσεβιτς, Τσαιρέλης 13, Δέδας, Μαργαρίτης 6, Καλλές 1, Μπόγρης 5, Κασελάκης 3 (1), Λιάπης 3.