ΠΑΟΚ | Αποχαιρέτισε με ήττα

Κακός για τρία δεκάλεπτα ο ΠΑΟΚ στο τελευταίο του παιχνίδι για το Eurocup ηττήθηκε από τη Νίζνι Νόβγκοροντ στο "PAOK Sports Arena" με 52-60, σε ένα παιχνίδι που δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον.

Με καλό ρυθμό ξεκίνησε η αναμέτρηση καθώς ο «δικέφαλος» είχε σκοπό να παίξει καλό μπάσκετ. Αυτό φάνηκε από το πολύ καλό ξεκίνημα των γηπεδούχων οι οποίοι από νωρίς πήραν τα ηνία,

έχοντας σε καλή μέρα τον Τσαϊρέλη (10-6 στο 4’). Χάρη στον Μπρέζετς η Νίζνι κατάφερε να ισοφαρίζει άμεσα (12-12 στο 6’). Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου όμως κράτησαν την ψυχραιμία τους και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ, αλλά και να «φτιάξουν» διαφορά, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 21-13, μετά από εύστοχο σουτ τριών πόντων του Λεωνίδα Κασελάκη.

Τα πράγματα δεν ξεκίνησαν καλά για τον «δικέφαλο» στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Νίζνι κατάφερε να ροκανίσει γρήγορα τη διαφορά με μπροστάρη τον Μπαμπούριν και στο 12’ ισοφάρισε σε 21-21, τρέχοντας σερί 0-8. Ο ρυθμός του αγώνα παρέμενε κακός, με τη Νίζνι στο 17’ να παίρνει προβάδισμα για πρώτη φορά με τρίποντο του Πολ για το 24-27. Το δεκάλεπτο συνέχισε να είναι κακό, όμως η Νίζνι κατάφερε να αυξήσει το προβάδισμα της μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου για το 24-29.

Ο Πρίμος Μπρέζετς έδειξε την κλάση του στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και με συνεχόμενες προσπάθειες στο 22’ έστειλε την ομάδα του στο +9 (26-35). Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τη διαφορά μέχρι και το +10 (31-41 με Αντόνοφ), όμως ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 8-0 μειώνοντας σε 39-41 στο 28’. Η Νίζνι κατάφερε όμως στο τέλος του δεκαλέπτου με τον Αντόνοφ να ανοίξει εκ νέου τη διαφορά για το 39-46.

Πολύ άσχημα ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο για την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου, καθώς ο Αντόνοφ συνέχισε να είναι «ζεστός» και στο 33’ η διαφορά έφτασε στο -13 μετά από τρίποντο του Μπαμπούριν (41-54). Οι παίκτες του Λούκιτς κατάφερναν να συντηρήσουν τη διαφορά των 13 πόντων, χάρη στον επιθετικό οίστρο του Αντόνοφ (45-58 στο 36’). Ο Κόνιαρης με δίποντο μείωσε σε 49-58, όμως η Νίζνι είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης, πανηγυρίζοντας στο φινάλε τη νίκη με 52-60.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 24-29, 39-46, 52-60

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Κούπερ 6, Χαραλαμπίδης 6(2), Τσόχλας, Βουτσίτσεβιτς 2, Τσαϊρέλης 10(1), Δέδας 11(3), Μαργαρίτης 5(1), Μπόγρης 7, Κασελάκης 3(1), Λιάπης, Κόνιαρης 2, Κώττας.

Νίζνι Νόβγκοροντ (Λούκιτς): Μπαμπούριν 9(3), Μπάμπιτ, Μπρέζετς 16, Ίβλεφ 4, Αντόνοφ 14(2), Κβοστόφ 9, Πανίν, Τόμσον, Σαβέλιεφ 1, Πολ 7(1).