ΠΑΟΚ | Αφεντικό στο "Παλατάκι" με καταιγιστικό Χαραλαμπίδη

Ο Κώστας Χαραλαμπίδης ήταν μια ομάδα μόνος του, έστησε το δικό του πάρτι από τα 6.75, εκτέλεσε τον Αρη με τους 31 πόντους του (είχε 6/6 τρίποντα) και οδήγησε τον ΠΑΟΚ στην νίκη με 84-72, με τον "δικέφαλο" να αποδεικνύει ότι είναι το αφεντικό της Θεσσαλονίκης και παράλληλα να διατηρεί αλώβητο το "Παλατάκι".

Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα του Αρη στο ματς, μιας και οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου κατάφεραν να παγώσουν το "Παλάτακι"

τρέχοντας ένα εντυπωσιακό σερί 0-14 στο πέμπτο λεπτό. Ο ΠΑΟΚ από εκεί και έπειτα άναψε τις μηχανές, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 14-22. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν "στροφές" στην δεύτερη περίοδο και έτρεξαν ένα σερί 11-0, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 31-30 στο 17ο λεπτό και να κλείσουν το δεκάλεπτο με το σκορ υπέρ τους στο 41-38.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ανεβάσει και άλλο την ψαλίδα της διαφοράς, εκμεταλλευόμενος την αστοχία του Αρη και έτσι στο 30ο λεπτό οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου ήταν μπροστά με 58-48. Ο Αρης αντέδρασε στην τελευταία περίοδο, αλλά ο ΠΑΟΚ με τον δαιμόνιο Κώστα Χαραλαμπίδη έβρισκε τις λύσεις και έτσι επικράτησε με 84-72.

Ο ΠΑΟΚ πέτυχε την δέκατη εντός έδρας νίκη του και είναι αήττητος μέσα στο "σπίτι" του. Διαστημική εμφάνιση από τον Κώστα Χαραλαμπίδη, ο οποίος είχε 31 πόντους με 6/6 τρίποντα, ενώ καταλυτική ήταν και η παρουσία των Ουίλιαμ Χάτσερ και Λάζαρου Παπαδόπουλου. Κορυφαίος για τον Αρη ήταν ο Μιχάλης Πελεκάνος με 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 14-22, 41-38, 58-48, 84-72

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χάτσερ 24(3), Κασελάκης (8 ριμπ.), Χαραλαμπίδης 31(6/6 τρίποντα), Θεοδωράκος, Τσαϊρέλης 8, Δέδας, Παπαδόπουλος 17, Μαργαρίτης 4, Νικολόπουλος, Καλλές, Χρυσικόπουλος, Αμπάρας

Αρης (Αγγέλου): Χαντ 4, Πελεκάνος 17(1), Βεζένκοφ 8(1), Τσιάρας 7, Ασημακόπουλος 6 (2), Καραποστόλου 6, Χαρίσης 8, Μποχωρίδης 11(1), Σαρικόπουλος 2, Βεργίνης 3(1)