ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ | Τρίτος μέσω... Πυλαίας!

Με οδηγό τον Νίκο Παππά, ο Πανιώνιος έγινε η πρώτη ομάδα που "δραπετεύει" με το διπλό (59-66) από την έδρα του ΠΑΟΚ, "καπαρώνοντας" και μαθηματικά πλέον την τρίτη θέση στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.

Ο Νίκος Παππάς ήταν ο παίκτης που πήρε από το χέρι τους "κυανέρυθρους", σημειώνοντας 17 πόντους, ενώ από τον "δικέφαλο" διακρίθηκαν οι Χάτσερ (13 π.) και Παπαδόπουλος (12 π., 14 ριμπ.).

Η εξέλιξη του αγώνα…

Οι παίκτες

του ΠΑΟΚ μπήκαν με άγριες διαθέσεις στο παρκέ και προηγήθηκαν 9-0, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν λύσεις στη συνέχεια από τους Μπούκερ, Μίλμπουρν (12-8). Ο ρυθμός έπεσε, ο Πανιώνιος πλησίασε στο σκορ και το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε 16-15.

Ο Πέιν έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στον "Ιστορικό" (16-17). Η δεύτερη περίοδος άνηκε στους φιλοξενούμενους που έκαναν το παιχνίδι τους, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με το σκορ στο 24-26.

Στο πρώτο δίλεπτο της επανάληψης οι κυανέρυθροι διατηρούσαν τα ηνία, ωστόσο μία τεχνική ποινή στον πάγκο τους άλλαξε τα δεδομένα. Ο ΠΑΟΚ προσπέρασε με σερί 6-0 (32-38), αλλά δεν κατάφερε να διαχειριστεί σωστά το προβάδισμά του, με αποτέλεσμα να δεχθεί 11 αναπάντητους πόντους, που έκαναν το σκορ 38-47. Πάντως, τα… σερί συνεχίστηκαν, με το σκορ της τρίτης περιόδου να διαμορφώνεται έπειτα από το 8-0 των παικτών του Μαρκόπουλου (46-47).

Ο ΠΑΟΚ πήρε ξανά κεφάλι δια χειρός Χρυσικόπουλου, όμως Παππάς και Αθηναίου έβαλαν και πάλι τον Πανιώνιο σε θέση οδηγού (52-56). Η ομάδα του Σφαιρόπουλου δεν έχασε τη συγκέντρωσή της από εκεί κι έπειτα, με αποτέλεσμα να αλώσει το Παλατάκι, επικρατώντας 59-66.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 24-26, 46-47, 59-66.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χάτσερ 13 (1 τριπ., 5 λάθη), Κασελάκης 9 (1), Χαραλαμπίδης 11 (7 λάθη), Θεοδωράκος, Τσαϊρέλης 2, Δέδας, Μαργαρίτης 6 (6 ριμπ.), Παπαδόπουλος 12 (14 ριμπ.), Νικολόπουλος, Καλλές, Χρυσικόπουλος 6 (2).

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 8, Πέιν 2, Αθηναίου 3 (1), Κιζ 7 (1 τριπ., 5ριμπ.), Μίλμπουρν 6 (4 ριμπ.), Αθανασούλας, Μπατής 5 (1 τριπ.), Γιάνκοβιτς 10, Καββαδάς, Παππάς 17 (3), Αγραβάνης, Μπούκερ 8.