ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ | Δια πυρός και σιδήρου...

Ο Πανιώνιος πήρε μία δύσκολη νίκη απέναντι στον μαχητικό Πανελευσινιακό με 72-74 με τον Νίκου να αστοχεί σε τρίποντο στο 1΄΄ για την ομάδα της Ελευσίνας.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, καθώς καμία δεν μπορούσε να επιβάλει το παιχνίδι της. Ο Τζόουνς έκανε το 10-9 για τους γηπεδούχους, ενώ ο Μπέιλι πέτυχε το 12-13. Ο Καββαδάς σημείωσε το 12-15 για να μειώσει ο Μάντζαρης σε 14-15. Το πρώτο δεκάλεπτο, παρόλα αυτά έκλεισε με 19-19 για τις δύο ομάδες.

Στην δεύτερη

περίοδο ο Ντούβνιακ έκανε το 25-29 και ο ΜακΚόλουμ ανέβασε για πρώτη φορά στον αγώνα την διαφορά στους έξι πόντους (25-31). Ο Πανελευσινιακός, όμως αντέδρασε μετατρέποντας το 31-37, το οποίο διαμόρφωσε ο Ντούβνιακ με τρίποντο σε 39-38 με τον Μάντζαρη. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα, κλείνοντας το ημίχρονο στο +3 (41-38).

Οι γηπεδούχοι εξακολούθησαν να προηγούνται στην αρχή της τρίτης περιόδου, καθώς βρέθηκε με το +5 (45-40) στο 23ο λεπτό. Ο Πανιώνιος ισοφάρισε και έκτοτε οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μιας και καμία από τις δύο δεν μπορούσε να ξεφύγει και η τρίτη περίοδο έκλεισε με 57-56 υπέρ του Πανελευσινιακού.

Στην τελευταία περίοδο ο Θωμάς Νίκου με εύστοχο σουτ τριών πόντων έβαλε και πάλι την Ελευσίνα στο ματς καθώς έκανε το 71-73, 17 δευτερόλεπτα και τέσσερα δέκατα πριν από το τέλος. Ο Νίκου έκανε φάουλ πάνω στον Μπατή, ο οποίος ευστόχησε σε μία από τις δύο βολές και έκανε το 71-74. Ο Νίκου ευστόχησε σε μία βολή, αλλά ο Μαγκουνής πήρε το επιθετικό ριμπάουντ αλλά αστόχησε κάτω από το καλάθι, η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Φαγιέ ο οποίος έδωσε πάσα στον Νίκου, με τον τελευταίο να χάνει το τρίποντο και έτσι ο Πανιώνιος να παίρνει τη νίκη με 72-74.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 41-38, 57-56, 72-74

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου 14(2), Παπαμακάριος 8(1), Ρος 6, Δημάκος, Τζόουνς 5, Μαγκουνής 8(1), Φαγιέ 12(1), Μελισσαράτος 5, Τέρνερ 4, Μάντζαρης 10, Αβραμίδης.

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 23, Σταμάτης, Μοτσενίγκος, Ντούβνιακ 17(1), Μίλμπουρν 4, Αθανασούλας 6(1), Μπατής 10(1), Καββαδάς 6, Λάνγκφορντ, Μισέλ, Σίμτσακ 8, Σαλούστρος.