ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ | Αγρίεψαν οι πάνθηρες

Ο Πανιώνιος επικράτησε εύκολα του Πανελευσινιακού με 92-70 στο κλειστό της Νέας Σμύρνης για την 14η αγωνιστική της Α1.

Με τον Μίλμπουρν να πετυχαίνει του πρώτους πέντε πόντους της ομάδας του ο Πανιώνιος προηγήθηκε 5-4 στο 3΄, ενώ στην συνέχεια τη σκυτάλη πήρε ο Σκορδίλης που έκανε το 9-8 για τους "κυανέρυθρους στο 6΄. Ο ΜακΚόλουμ από τη μία και ο Παπαμακάριος από την άλλη ήταν οι πρωταγωνιστές του τελευταίου τρίλεπτου για

τις ομάδες τους και αυτοί που διαμόρφωσαν το 16-12 του 10ου λεπτού. Το καλάθι του Αθανασούλα στο 14΄ έφερε για πρώτη φορά στον αγώνα τη διαφορά σε διψήφια νούμερα (27-16), με τον Πανελευσινιακό να καταφέρνει όμως να μειώσει στους 5 (35-30 στο 19΄) και τους ΜακΚόλουμ και Ντούβνιακ να στένουν τους γηπεδούχους στα αποδυτήρια στο +10 έπειτα από ένα μικρό σερί 5-0 στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου.

Οι παίκτες του Γιώργου Σκαραφίγκα κατάφεραν να ξαναμπούν στο παιχνίδι μειώνοντας εκ νέου τη διαφορά σε μονοψήφια νούμερα με τις δύο εύστοχες βολές του Τέρνερ στο 23ο λεπτό (47-41). ΜακΚόλουμ, Ντούβνιακ και Μίλμπουρν είχαν διαφορετική άποψη ενώ τα δύο συνεχόμενα τρίποντα του Μπατή από το 29 έως το 30 έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη του Πανιωνίου (67-50 στο 30΄). Με το πόδι κολλημένο στο γκάζι συνεχίστηκε και η 4η περίδο για τους Νεοσμυρνιώτες, ενώ από την άλλη πλευρά οι παίκτες του Γιώργου Σκαραφίγκα δεν μπορούσαν να αντιδράσουν σε κανένα σημείο (81-58 στο 37΄), με αποτέλεσμα να πάρουν τγη νίκη με 92-70.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 40-30, 67-50, 92-70

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 18 (5 ασίστ), Ντούβνιακ 17 (6 ριμπάουντ), Κάρτερ, Μίλμπουρν 11 (2), Αθανασούλας 9 (1), Μπατής 8 (2), Σκορδίλης 4, Λάνγκφορντ 1, Μισέλ 2, Σίμτσακ 3, Κυρίτσης 12 (1), Σαλούστρος 7 (1)

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου, Παπαμακάριος 15, Αράπης 8 (2), Ράλεϊ Ρος 9, Τζόουνς 14 (9 ριμπάουντ), Μελισσαράτος 7, Τέρνερ 6, Μάντζαρης 5 (1), Αβραμίδης 6