Ολυμπιακοί αγώνες | Γυναίκες: Το πανόραμα της πρώτης ημέρας

Οι Γυναίκες έκαναν την αρχή στο τουρνουά μπάσκετ των Ολυμπιακών Αγώνων του Λονδίνου με την Κίνα, την Ρωσία, την Τουρκία, τις ΗΠΑ, την Γαλλία και την Αυστραλία να ξεκινάνε με το δεξί τις υποχρεώσεις τους.

Η Κίνα πήρε τη νίκη με 66-57 απέναντι στην Τσεχία στον πρώτο χρονικά

αγώνα του τουρνουά ενώ η Ρωσία έκαμψε την αντίσταση του Καναδά με 53-58. Οι ΗΠΑ, ένα από τα φαβορί για να ανέβει στο πρώτο σκαλί του βάθρου είχε εύκολο έργο απέναντι στην Κροατία όπως και η Τουρκία κόντρα στην Αγκόλα.

Η Γαλλία επικράτησε της Βραζιλίας με 58-73 και ο αγώνας κρίθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Για 32 λεπτά οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (51-54). Σε εκείνο το σημείο όμως η Γαλλία πάτησε το... γκάζι, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να ξεκινήσει νικηφόρα το τουρνουά.

Η οικοδέσποινα των Αγώνων Μ. Βρετανία είχε την δύναμη της έδρας απέναντι στην Αυστραλία, αλλά δεν ήταν αρκετή για να καλυφθεί η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων και τα «καγκουρό» έφτασαν άνετα στη νίκη με 74-58 στην αναμέτρηση που έριξε την αυλαία της πρώτης ημέρας του τουρνουά.