Ολυμπιακοί αγώνες | Δυσκολεύτηκε αλλά τα κατάφερε η Βραζιλία

Σε ένα ματς για γερά νεύρα οι Βραζιλιάνοι κατόρθωσαν να κάμψουν την αντίσταση των σκληροτράχυλων Αυστραλών με σκορ 75-71, μπαίνοντας με το δεξί στο Ολυμπιακό Τουρνουά.

Οι Αυστραλοί μπήκαν πολύ δυναμικά στο παρκέ και προηγήθηκαν με 6-0 στο 2ο λεπτό, αλλά η απάντηση της Βραζιλίας ήταν άμεση, καθώς ενάμιση λεπτό μετά προσπέρασε με 7-6. Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε μπροστά στο σκορ τα καγκουρό με 20-19.

Στη δεύτερη περίοδο το συγκρότημα του Ρούμπεν Μανιάνο πάτησε γκάζι και από το 19-24 που έχανε

(12’) έτρεξε ένα σερί 12-0 και πήρε κεφάλι, 30-24. Ωστόσο, στη συνέχεια οι Αυστραλοί ισορρόπησαν και βρήκαν και πάλι ρυθμό, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και να οδηγούνται στα αποδυτήρια με τη σελεσάο να έχει προβάδισμα ενός πόντου (36-35).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τη Βραζιλία να κάνει το παιχνίδι της και να κυριαρχεί ολοκληρωτικά στο παρκέ, με αποτέλεσμα να φτάσει στο 48-37 (23’) και λίγο αργότερα στο 52-39. Οι Αυστραλοί συνήλθαν από τα συνεχόμενα χτυπήματα των Βραζιλιάνων και τελείωσαν το τρίτο δεκάλεπτο στο -7, 56-49.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η σελεσάο κρατούσε συνεχώς μια διαφορά ασφαλείας περίπου στους 10 πόντους, όμως από το 34ο λεπτό της αναμέτρησης οι Αυστραλοί άρχισαν την αντεπίθεσή τους, η οποία τους έφερε μέχρι και το 69-64, με 2:39 να απομένουν. Τα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα αποδείχθηκαν πολύ ψυχοφθόρα, αφού οι Αυστραλοί μείωσαν στο καλάθι (73-71) με τον Ίνγκλς και ο χρόνος που έμενε για τη λήξη ήταν μισό λεπτό. Στη συνέχεια, ο Χουέρτας ευστόχησε σε δύο βολές γράφοντας το τελικό 75-71, με τη Βραζιλία να μπαίνει με το δεξί στο Ολυμπιακό Τουρνουά.

Δεκάλεπτα: 19-20, 36-35, 56-49, 75-71