Ντεφούδης: "Παίζουμε καλό μπάσκετ χωρίς άγχος"

Περίπατο έκανε ο Ίκαρος στη Νέα Σμύρνη κόντρα στην Ελευθερία, την οποία συνέτριψε με 76-46, πετυχαίνοντας την 5η συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι παρότι ξεκίνησαν μουδιασμένα το ματς, κατάφεραν να ισορροπήσουν στη συνέχεια, χωρίς να αφήσουν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους φιλοξενούμενους, με το ματς να κρίνεται στη δεύτερη περίοδο όπου η ομάδα του Μοσχάτου έβαλε το πρώτο καλάθι της στο 1:40 πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Ο Ίκαρος ήταν εντυπωσιακός στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς έκανε ένα σερί 19-0

και ουσιαστικά καθάρισε το παιχνίδι.

Το superbasket.gr βρέθηκε στο κλειστό της Αρτάκης και συνομίλησε με έναν εκ των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης για λογαριασμό της ομάδας της Νέας Σμύρνης, τον Χρήστο Ντεφούδη, ο οποίος σκόραρε 12 πόντους με 1 τρίποντο, ενώ ήταν πολύ καλός και στο κομμάτι της άμυνας, συμβάλλοντας και αυτός στην κατάκτηση του 12ου ροζ φύλλου στο φετινό πρωτάθλημα.

-Εύκολη νίκη απόψε με καλή εμφάνιση, παρόλο που ξεκινήσατε νωθρά την αναμέτρηση και χρειάστηκε να σκοράρετε για πρώτη φορά σχεδόν 3 λεπτά μετά το τζάμπολ. Ποιο ήταν το στοιχείο το οποίο αλλάξατε στη συνέχεια και καταφέρατε να κερδίσετε τόσο άνετα και που πιστεύεις ότι κρίθηκε το ματς;

Τον τελευταίο καιρό παίζουμε με μεγαλύτερη ελευθερία γιατί ουσιαστικά δεν έχουμε κάποιο στόχο πλέον στο πρωτάθλημα. Οπότε αυτό έχει ως συνέπεια να μην έχουμε καθόλου άγχος και να ήμαστε χαλαροί. Αυτά είναι τα στοιχεία που μας δίνουν τις νίκες. Σήμερα, η αλήθεια είναι ότι δεν μπήκαμε καλά στο παιχνίδι, ωστόσο στη συνέχεια δείξαμε πως είμαστε πολύ καλύτερη ομάδα, καταφέραμε να φέρουμε το ματς στα μέτρα μας και να πάρουμε μεγάλη διαφορά στο σκορ και έτσι φτάσαμε σε μια άνετη επικράτηση.

-Πετύχατε την πέμπτη συνεχόμενη νίκη σας και από ότι φαίνεται βρίσκεστε σε εξαιρετική κατάσταση το τελευταίο χρονικό διάστημα. Τι μπορούμε να περιμένουμε από εσάς στη συνέχεια του πρωταθλήματος;

Αυτό που μπορώ να πω είναι πως απλά προσπαθούμε να παίζουμε καλό μπάσκετ. Το γεγονός ότι είμαστε απελευθερωμένοι και δεν έχουμε κανένα άγχος μας βοηθάει σίγουρα πολύ, καθώς έτσι έχουμε περισσότερη αυτοπεποίθηση και βγάζουμε και ωραίες φάσεις μέσα στους αγώνες. Βλέπουμε το κάθε παιχνίδι ξεχωριστά, προετοιμαζόμαστε σωστά και απλά θέλουμε να κερδίζουμε τα παιχνίδια και να έχουμε καλή εμφάνιση.

-Την επόμενη αγωνιστική παίζετε εκτός έδρας με τη Βουλιαγμένη, η οποία έχει μέχρι στιγμής 25 βαθμούς ; Ποια είναι η γνώμη σου για την αντίπαλη ομάδα και πόσο δύσκολη θεωρείς ότι θα είναι η συγκεκριμένη αναμέτρηση;

Κατά την άποψή μου η Βουλιαγμένη είναι καλή ομάδα. Ωστόσο, νομίζω πως η θέση της στο βαθμολογικό πίνακα την αδικεί λίγο, με βάση τις εμφανίσεις που έχει κάνει μέχρι τώρα και τα στοιχεία που έχει δείξει. Από τη μεριά μας, πιστεύω πως εφόσον παρουσιαστούμε σοβαροί και δείξουμε το καλό μας πρόσωπο, τότε νομίζω ότι δεν θα έχουμε κανένα απολύτως πρόβλημα να τους κοντράρουμε και να πάρουμε τη νίκη.