ΝΟΤΟΣ | 1ος: Ο Πόλις "έπιασε" τον Εθνικό

Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς η Ζάκυνθος κατάφερε να "λυγίσει" την αντίσταση του Εθνικού, του οποίου και επικράτησε με 81-78 για την 16η αγωνιστική. Ο Πόλις Καλλιθέας ήταν ο κερδισμένος της αγωνιστικής, καθώς πέρασε από την έδρα της Νίκης Αμαρουσίου με 71-75 και έπιασε τον Εθνικό στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Ο Εθνικός ξεκίνησε με περισσότερη όρεξη το ματς και έτσι στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν μπροστά με 11-15. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να προηγούνται μέχρι το 13ο λεπτό με το σκορ να είναι 13-20, αλλά η Ζάκυνθος ήταν εκείνη που πήγε στα αποδυτήρια

έχοντας το προβάδισμα με 34-29. Στο δεύτερο μισό του ματς οι δύο ομάδες συνέχισαν να εναλλάσσονται στο σκορ, με τον Εθνικό στο 35ο να προηγείται με 62-63, αλλά στο τέλος η Ζάκυνθος ήταν εκείνη που πήρε τη νίκη με 81-78.

Ο Πόλις Καλλιθέας παρότι για 30 λεπτά ήταν πίσω στο σκορ, στην τελευταία περίοδο βρήκε τις λύσεις που χρειάζονταν και έφυγε με το διπλό στις αποσκευές του από την έδρα της Νίκης Αμαρουσίου με 71-75. Η ομάδα της Καλλιθέας διπλασίασε τις νίκες της επί της Νίκης Αμαρουσίου, μιας και είχε επικρατήσει και στο ματς του πρώτου γύρου. Ο Πόλις έπιασε τον Εθνικό στην βαθμολογία, αφού πλέον οι δύο ομάδες έχουν από 29 βαθμούς και το ποιος θα παραμείνει στην κορυφή του πίνακα θα κριθεί στο ματς – "φωτιά" της επόμενης αγωνιστικής, στο οποίο οι δύο πρωτοπόροι θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους.

Το Γαλάτσι κατάφερε στην παράταση να κάμψει την αντίσταση της Καλαμάτας με 78-71 και πλέον βρίσκεται ένα βαθμό πίσω από τη Νίκη Αμαρουσίου, ενώ σπουδαία νίκη πήρε το Κρανίδι απέναντι στο Χαλάνδρι με 86-69.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής:

Ζάκυνθος – Εθνικός 81-78

Γαλάτσι – Καλαμάτα 1980 78-71 (κ.α. 66-66)

Διαιτητές: Μπλέτσας, Ντάνος

Ζάκυνθος (Θεοδόσης): Χαλβατζής 6, Μπονίκος 20(3) Χαϊκάλης 5, Χρύσης 30(1), Κοτσέτας 6, Τσιρώνης, Ζάγκλας, Τζινόπουλος 14(1), Βαρβαρίγος

Εθνικός (Αναγνωστόπουλος): Τραφαλης 12, Φιλίππου 3 , Δρακόπουλος 14(2), Παπαδημητρίου 8(2), Γιανναλέτσος 9, Φωτόπουλος 17(2), Καρυπίδης 2, Κορακίτης 6(2), Τάγαρης 7, Βαμβακάρης, Φρατζής

ΓΑΛΑΤΣΙ – ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980 78-71 (κ.α. 76-76)

Δεκάλεπτα: 24-14, 38-37, 52-51, 66-66, 78-71

Διαιτητές: Λουκαράκης-Καλαμάρης

Γαλάτσι (Κουμαράς): Στεφανής 19 (1), Χαρακτινός, Αθανανασιάδης 4, Μπαλαμπάνης 13 (1), Σπηλιόπουλος 14 (2), Πρίτσος 15 (2), Βαφιάς. Παπαγεωργόπουλος 4, Λοΐζος 10, Λαδικός

Καλαμάτα 1980 (Αβδάλας): Κόνδρας, Φωτεινάκης 5, Κούτρης 3 (1), Λυκούδης 13 (3), Βουλγαρης 7, Παπουτσής 8 (2). Κοντόπουλος 10. Πολιτόπουλος 10 (1). Μπάκας 14.

ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ – ΠΟΛΙΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 71-75

Δεκάλεπτα: 18-11, 29-23, 47-41, 71-75

Διαιτητές: Τσαρούχα, Παπαθανασίου

Νίκη Αμαρουσίου (Ραχωβίτσας): Λαμπρόπουλος, Κακαβάς 6 (1), Γεωργακόπουλος, Γαπκιάδης 16 (4), Κοντογιάννης 9 (1), Κυπριτζόγλου 12 (2), Γιαουρτόγλου 6, Γιατράκος 2, Οτουντζίδης 9 (1), Τσέκενης 2, Δέλλιος 9 (1), Μητρόπουλος

Πόλις Καλλιθέας (Σίμος): Μπογδανίδης 3 (1), Συγλέτος, Παντελιάδης 21 (3), Καραλής, Βελιζιώτης 11 (1), Κασπαριάν 7, Λάμπος 4, Μακρόπουλος 15, Αγγελόπουλος 8, Λαζαρακόπουλος 2, Βαμβακάς 4

ΑΓΡΙΝΙΟ – ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ 87-70

Δεκάλεπτα: 25-27, 45-38, 65-53, 87-70

Διαιτητές: Κρεσταινίτης, Καμήτσος

Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Καλαπανίδας 4, Σταυρόπουλος 15 (1), Μπαρούχας 17 (2), Παπαγεωργίου, Μανδαλάκης 30 (1), Γεωργούλας 7, Λαμπρόπουλος 14 (2), Μπάλλας

Ποσειδώνας Λουτρακίου (Ρουστέμης): Κηρύκος 3 (1), Κακαβάς 9, Σωτηρίου, Κοντόπουλος 14 (4), Δανβουνέλης, Φωτητζόγλου 6, Σκούρας, Καρακατσάνης, Σακελλάρης 18, Πανούσης 20 (2)

ΟΛΥΜΠΙΟΝΙΚΗΣ – ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΙΓΙΟΥ 51-71

Δεκάλεπτα: 16-16, 26-34, 39-53, 51-71

Διαιτητές: Σοφιανόπουλος, Γιώτη

Ολυμπιονίκης (Οικονομάκης) : Τρυφωνόπουλος 8, Οικονομάκης 7, Δανίκας 5, Κριτσέλης 7, Νώντας 12, Ζωγόπουλος 7(1), Θεοδωρόπουλος 2, Σακελλαρίου 3(1)

Κεραυνός Αιγίου (Δεράος): Δαουλάρης 7(1), Τσεκλένης 7(1), Τσόκας, Κορακιανίτης 18(1), Λάφης 1, Ζεγκίνογλου 15, Μοσχοβάκης 23(3)