ΝΟΤΟΣ | 1ος: Στο τέλος η Νίκη "λύγισε" την Ζάκυνθο, άνετα Eθνικός και Πόλις

Η Νίκη Αμαρουσίου, έπειτα από ένα συγκλονιστικό ματς που κρίθηκε στο τέλος και με τον Βασίλη Κοντογιάννη να είναι εκείνος που ευστόχησε στην εκπνοή του ματς, έφτασε στην επικράτηση με 65-67 απέναντι στην Ζάκυνθο για την 10η αγωνιστική.

Η ομάδα της Νίκης Αμαρουσίου διατηρούσε καθόλη την διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου ένα μικρό προβάδισμα, αλλά στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι μείωσαν την ψαλίδα και το σκορ του ημιχρόνου ήταν 25-29. Οι παίκτες της Νίκης συνέχισαν είναι μπροστά και στο τρίτο δεκάλεπτο (44-47). Στην τελευταία περίοδο, οι δύο

ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα και 30 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος ήταν 64-61. Η Νίκη ήταν εκείνη που χαμογέλασε στο τέλος του ματς, μιας και έφτασε στην επικράτηση με 65-67, δια χειρός Βασίλη Κοντογιάννη. Οι παίκτες της Νίκης Αμαρουσίου φορούσαν μαύρα περιβραχιόνια σε ένδειξη πένθους για τον χαμό του Δημήτρη Ραχωβίτσα, πατέρα του προπονητή της ομάδας, Μιχάλη. Πριν από την έναρξη της αναμέτρησης κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του εκλιπόντος.

Ο Εθνικός έβαλε το πόδι του στο "γκάζι" στην τελευταία περίοδο και δεν άφησε περιθώρια στο Χαλάνδρι και έτσι έφτασε στην όγδοοή του νίκη στο πρωτάθλημα με 81-67. Ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας Πόλις πέρασε σαν "σίφουνας" από το Αίγιο, μιας και επικράτησε του Κεραυνού με 64-90. Το Γαλάτσι "χάλασε" το ντεμπούτο του Νίκου Βουρνά στον πάγκο του Ολυμπιονίκη, μιας και πήρε τη νίκη και εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την ήττα της Ζακύνθου και ανέβηκε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Αξίζει να αναφέρουμε ότι ο προπονητής του Γαλατσίου, Μάκης Κουμαράς, ήταν άρρωστος και την ομάδα κοούτσαρε ο κ. Αλεξόπουλος. Σημαντικές νίκες πήραν το Αγρίνιο και η Καλαμάτα επί του Κρανιδίου και του Ποσειδώνα αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα : 9-18, 25-29, 44-47, 65-67

Ζάκυνθος (Σκροπολίθας): Κοτσέτας 16 (1 τρ.), Χαϊκάλης 4, Χαλβατζής 14, Μπονίκος 11, Τσιρώνης 2, Χρύσης 14 (1 τρ.), Κλάδης 4 (1 τρ.)

Νίκη Αμαρουσίου (Ραχωβίτσας): Κακαβάς 10 (2 τρ.), Γεωργακόπουλος 3, Γαπκιάδης 23 (3 τρ.), Κοντογιάννης 6, Οτουντζίδης 14, Τσεκένης 2, Δέλλιος 9.

ΑΓΡΙΝΙΟ - ΚΡΑΝΙΔΙ 77-47

Δεκάλεπτα: 17-13, 40-23, 54-31, 77-47

Διαιτητές: Καμήτσος, Κωνσταντινίδου

Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Σωτηρόπουλος, Καραμπέτσας, Κουβέλης, Καλαπανίδας, Σταυρόπουλος 6, Μπαρούχας 17 (4), Ντόβας 9 (1), Μανδαλάκης 16 (2), Γεωργούλας 11, Λαμπρόπουλος Β. 6, Μπάλλας 12.

Κρανίδι (Καλαϊτζάκης): Θωμάς 2, Γιαννακόπουλος 2, Καπογιάννης 3, Μίζης 2, Ευστρατίου Παν. 23, Πουλής 4, Ευστρατίου Πετ., Προσίλης 3 (1), Κοντογιάννης 8.

ΕΘΝΙΚΟΣ – ΧΑΛΑΝΔΡΙ 81-67

Δεκάλεπτα: 15-20, 36-36, 53-53, 81-67

Διαιτητές: Αναγνώστου, Καλογερόπουλος

Εθνικός (Αναγνωστόπουλος): Τραφαλής 4, Φιλίππου 2, Δρακόπουλος 11(1), Παπαδημητρίου 3(1), Φούκος 2, Γιανναλέτσος 8, Φωτόπουλος 12, Βαμβακάρης 4, Καρυπίδης 4, Κορακίτης 22(3), Τάγαρης 8

Χαλάνδρι (Καρούτζος): Μωραϊτης 5(1), Μπάρτζος 12(2), Πετριανίδης 11(3), Σβορώνος 5, Κωνσταντώνης 4, Λουγιάκης 8, Ευαγγελίτσης 19, Βαρσάμος 3