ΝΟΤΟΣ | 1ος: Επιστορφή στις νίκες για Εθνικό

Ο Εθνικός επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα, καθώς επιβλήθηκε της Ζακύνθου με 73-65 στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 5ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου του Νότου της Γ' Εθνικής.

Οι παίκτες του Εθνικού στο πρώτο δεκάλεπτο είχαν τον έλεγχο του ματς και προηγήθηκαν με οκτώ πόντους (43-35) στο τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου. Στην τελευταία περίοδο η Ζάκυνθος εξαπέλυσε την αντεπίθεσή της και στο 35ο λεπτό πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (59-63). Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης από πλευράς Εθνικού, επιστρατεύτηκε ένα από τα μεγάλα όπλα της ομάδας, ο Θέμης Φωτόπουλος, ο οποίος είχε

υποστεί θλάση την προηγούμενη εβδομάδα και έτσι οι γηπεδούχοι ανέκτησαν την ψυχραιμία τους. Ο Εθνικός έκλεισε την άμυνά του και μέσα στα τελευταία πέντε λεπτά δέχθηκε μόλις δύο πόντους και έφτασε τελικά στη νίκη με 73-65.