ΝΑΝΤΕΡ | To ντέρμπι στη Ναντέρ

Σε ένα παιχνίδι που έσπασε καρδιές η Ναντέρ πήρε πολύ σπουδαία νίκη, επικρατώντας με 62-61 της Παρτίζαν, διατηρώντας ζωντανές τις ελπίδες της για πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες από το ξεκίνημα του αγώνα, καθώς καμία από τις δύο δεν μπορούσε να επιβάλει τον ρυθμό της (9-9 στο 4’ με Ντάλο για την Παρτίζαν). Οι Σέρβοι στα μισά της περιόδου με τον Ντάλο πήραν προβάδισμα με 13-14, όμως οι Γάλλοι με Τζούντιθ και Ντάνιελς ισοφάρισαν σε 17-17. Την τελευταία λέξη όμως την είπε ο Μούσλι ο οποίος έγραψε το 17-19, το οποίο ήταν σκορ

δεκαλέπτου.

Οι Γάλλοι κατάφεραν και ισοφάρισαν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου μετά από καλάθι του Τραορέ, ο οποίος έγραψε το 21-21. Στο 24’ μάλιστα με τρίποντο του Τόμας οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ με 24-21. Στο 15’ με τρίποντο του Λάιτι οι Γάλλοι ανέβασαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά (27-23). Κίνσεϊ και Μιλοσάβλιεβιτς προσπάθησαν να μειώσουν για τους Σέρβους σε 31-29, όμως η Ναντέρ έβρισκε λύσεις στην επίθεση από Λάιτι και Πασάβ και έκλεισε το ημίχρονο στο +6 (35-29).

Οι παίκτες του Βουγιόσεβιτς έδειξαν «σφυγμό» στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και με καλάθι του Μούσλι στο 22’ κατάφεραν να μειώσουν σε 38-36. Ο Νζουέλιε έδωσε προς στιγμήν ανάσα στην ομάδα του, αλλά ο Μιλοσάβλιεβιτς είχε ανεβάσει στροφές και με τρίποντο στο 25’ έδωσε προβάδισμα στην Παρτιζάν με 41-42. Ο Τραορέ ωστόσο στο 26’ έβαλε και πάλι τη Ναντέρ σε θέση οδηγού με 45-42. Ο Κίνσεϊ στο 29’ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 47-47 για την ομάδα του, κλείνοντας με αυτό το σκορ το τρίτο δεκάλεπτο.

Χάρη στους Μπογκντάνοβιτς και Κίνσεϊ στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου η Παρτίζαν πήρε κεφάλι στο σκορ (49-53 στο 32’). Ο Μίτσαμ όμως με συνεχόμενα καλάθια δεν άφησε τους Σέρβους να ανοίξουν τη διαφορά και στο 34’ το σκορ έγινε 54-55. Ο Μίτσαμ έκανε την αρχή για να τον ακολουθήσουν Ντάνιελς και Λάιτι και το σκορ να γίνει 58-56 στο 36’. Μπογκντάνοβιτς και Μιλισάβλιεβιτς όμως έστειλαν στο +3 την ομάδα τους (58-61), όμως ο Ντάνιελς μείωσε στον πόντο για την Ναντέρ (60-61). 6 δεύτερα πριν το φινάλε ο Ντάνιελς έκλεψε τη μπάλα από τον Μπογκντάνοβιτς, ο Μίτσαμ ευστόχησε σε 2 βολές για το 62-61, ενώ στο τελευταίο σουτ του αγώνα ο Μιλοσάβλιεβιτς αστόχησε. Έτσι, η Ναντέρ πήρε μια πολύ σπουδαία νίκη με 62-61.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 35-29, 47-47, 62-61.

Ναντέρ (Ντοναντιέ): Νζουέλιε 8(2), Τζούντιθ 2, Τζάιτεχ, Λάιτι 11(2), Μίτσαμ 14(2), Φόστερ, Τόμας 5(1), Τραορέ 8, Ντάνιελς 11(1), Πασάβ 3.

Παρτιζάν (Βουγιόσεβιτς): Λοβέρν 6(1), Ντάλο 5(1), Μιλουτίνοφ 2, Μιλοσάβλιεβιτς 16(4), Μπογκντάνοβιτς 12(2), Γκάγκιτς 4, Μούσλι 4, Κίνσεϊ 12(3).