ΜΙΚΡΕΣ ΕΘΝΙΚΕΣ | Νεανίδων: Με όπλο την άμυνα

Με την Αννα-Νίκη Σταμολάμπρου (18π.) να είναι η μεγάλη πρωταγωνίστρια η Εθνική ομάδα των Νεανίδων παίζοντας πολύ καλή άμυνα επικράτησε της Σλοβενίας με 55-58 και κατέλαβε την 11η θέση στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Τα ηνία της αναμέτρησης πήρε από την αρχή η Ελλάδα καθώς με σωστές επιλογές στην επίθεση και καλή άμυνα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας διαφορά 10 πόντων (10-20).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτριες του Γιώργου Βελισσαράκου κατάφεραν

να ανοίξουν και το σκορ και να δημιουργήσουν μια διαφορά ασφαλείας καθώς διατηρώντας την κακή τους άμυνα πήγαν στα αποδυτήρια με το ταμπλό να δείχνει 19-38. Το πόδι των Ελληνίδων αθλητριών παρέμεινε πατημένο στο γκάζι και την τρίτη περίοδο, το τέλος του οποίου τις βρήκε να προηγούνται με 34-48.

Στην τελευταία περίοδο ο ρυθμός της Εθνικής ομάδας έπεσε και οι παίκτριες της Σλοβενίας βρήκαν τους διαδρόμους, αλλά η Ελλάδα κατάφερε να πάρει τη νίκη με 55-58.

Δεκάλεπτα: 10-20, 19-38, 34-48, 55-58