ΜΙΚΡΕΣ ΕΘΝΙΚΕΣ | Εφήβων: Ξεκίνημα με ήττα στους "12"

Με το... αριστερό ξεκίνησαν οι Εφηβοι στην φάση των "12" του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος U18, καθώς ηττήθηκαν από την Ισπανία με 52-65.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ με την Ελλάδα όμως να διατηρεί στην μεγαλύτερη διάρκειά του, μικρό προβάδισμα και να προηγείται με 12-11 στο τέλος της περιόδου.

Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, η ελληνική ομάδα πάτησε γκάζι και στο 13' έφτασε να προηγηθεί με 21-15 των Ισπανών αλλά δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα και δύο λεπτά αργότερα

οι Ισπανοί ισοφάρησαν σε 23-23. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 27-28 για την ισπανική ομάδα.

Στην επανάληψη αρχικά οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ αλλά οι Ισπανοί με επιμέρους σκορ 6-11 στο 25' βρέθηκαν να προηγούνται με 33-39. Το προβάδισμα αυτό διατήρησαν μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου που έληξε 42-45 υπέρ τους.

Στην τελευταία περίοδο, η ελληνική ομάδα πάλεψε να μειώσει την διαφορά αλλά στο 37' ο πρώτος σκόρερ της ομάδας, Δημήτρης Αγραβάνης αποβλήθηκε με 5ο φάουλ και οι Ισπανοί, με κορυφαίο τον Οριόλ Παουλί, έφτασαν στο 38' στο +9 (52-61). Η ομάδα του Γιώργου Βλασσόπουλου δεν μπόρεσε δεν αντιδράσει και τελικά οι Ισπανοί πήραν τη νίκη με 52-65.

Δεκάλεπτα: 12-11, 27-28, 42-45, 52-65