ΜΑΛΑΓΑ | Πέρασε από την Πολωνία

Ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης έμεινε η Μάλαγα, η οποία πέρασε από την Πολωνία επικρατώντας με 67-84 της Ζιέλονα Γκόρα.

Ο Εγιενγκά ξεκίνησε πολύ καλά για τη Ζιέλονα Γκόρα και της έδωσε προβάδισμα στο ξεκίνημα της αναμέτρησης (6-2 στο 2’). Οι παίκτες του Πλάθα όμως ισορρόπησαν την κατάσταση και στο τετράλεπτο πήραν προβάδισμα με 9-10 μετά από καλάθι του Κάνερ-Μέντλεϊ. Με Χετσμάιερ και Ντράγκιτς η Μάλαγα επέκτεινε ακόμα περισσότερο το προβάδισμα της (9-17 στο 6’), όμως οι Πολωνοί και πάλι με τον Εγιένγκα μείωσαν σε 14-17. Οι φιλοξενούμενοι όμως έβρισκαν πάντα τρόπο

να ανοίξουν τη διαφορά και με τον Ντράγκιτς το σκορ έγινε 14-21 στο 7’. Ο Ντράγκιτς συνέχισε να είναι ζεστός, ενώ και ο Γκρέιντζερ έδωσε λύσεις στη Μάλαγα επιθετικά. Έτσι, το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με την ομάδα του Πλάθα στο +8 (18-26).

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ανέλαβε δράση ο Τούλσον και έτσι από νωρίς η διαφορά πήγε σε διψήφια επίπεδα (20-31 στο 12’). Εν συνεχεία, τη σκυτάλη πήρε ο Κάνερ Μέντλεϊ και η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο (22-36 στο 14’). O ρυθμός έπεσε στη συνέχεια, όμως η Ζιέλονα Γκόρα αθόρυβα κατάφερε να τρέξει σερί 10-0 και να μειώσει στο 17’ σε 32-36 με καλάθι του Ζαμότσκι. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν ακόμα περισσότερο με Ζαμότσκι και Ντραγκίτσεβιτς, κλείνοντας το πρώτο μέρος με 37-39.

Ο Ζαμότσκι με τρίποντο έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, όμως η Μάλαγα αντέδρασε άμεσα και με τον Ζόραν Ντράγκιτς να ηγείται στο σκοράρισμα η ομάδα του Πλάθα ανέκτησε τον έλεγχο του αγώνα (40-48 στο 24’). Με Γκρέιντζερ και Ντράγκιτς οι φιλοξενούμενοι στο 26’ έστειλαν σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά (42-54), με τη διαφορά των 12 πόντων να μένει για αρκετή ώρα (44-56 με Γκρέιντζερ στο 27’). Οι Πολωνοί προσπαθούσαν να μειώσουν, όμως ο Κάλογουεϊ στο 29’ έστειλε στο +13 την ομάδα του (46-59). Ο τελευταίος λόγος για το τρίτο δεκάλεπτο άνηκε στον Γουόκερ, ο οποίος μείωσε με τρίποντο σε 49-59.

Από τα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου η Μάλαγα έδειξε τις προθέσεις της να καθαρίσει το παιχνίδι και με σερί 0-8 από Σουάρεζ, Στίματς και Τούλσον στο 32’ το σκορ έγινε 49-67. Η διαφορά παρέμενε σε υψηλά επίπεδα παρά τις προσπάθειες των Πολωνών (54-70). Στο 36’ με Εγιένγκα, Ζαμότσκι και Κότσαρεκ η Ζιέλονα προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι (63-76), όμως ο Ντράγκιτς καθάρισε το παιχνίδι για την ομάδα του κάνοντας το σκορ 65-80 στο 38’. Η Μάλαγα πανηγύρισε τη νίκη στο φινάλε με 67-84.

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 37-39, 49-59, 67-84.

Ζιέλονα Γκόρα (Ούβαλιν): Τσελ 6, Γουόκερ 7(1), Χάνας, Χρτσανιουκ 2, Εγιένγκα 12, Ντραγκίτσεβιτς 13, Κούτσαρεκ, Μπράκινς, Σρόκα, Ζαμότσκι 21(5), Κόζαρεκ 6(1, 9 ασίστ).

Ουνικάχα Μάλαγα (Πλάθα): Σαμπόνις, Βιδά 2, Κάλογουεϊ 5(1), Σουάρεζ 4(1), Γκρέιντζερ 7(1), Βάσκεζ 2, Τούλσον 8(2), Κουζμίνσκας 2, Ντράγκιτς 21(2), Χετσχάιμερ 9, Κάνερ-Μέντλεϊ 18(1), Στίματς 6.