ΜΑΚΑΜΠΙ Τ.Α. | "Τσέκαρε" το εισιτήριο η Μακάμπι!

Χάρη σε καλάθι του Σοφοκλή Σχορτσανίτη λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε η Μακάμπι Τελ Αβίβ επικράτησε με 75-73 της Λοκομοτίβ Κούμπαν, εξασφαλίζοντας την πρόκριση της στην επόμενη φάση.

Ισορροπημένα άρχισαν την αναμέτρηση οι δύο ομάδες, με την Μακάμπι ωστόσο να έχει ισχνό προβάδισμα, το οποίο κράτησε μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου (18-17). Οι παίκτες του Πασούτι όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και πήραν προβάδισμα, κλείνοντας μάλιστα το πρώτο μέρος μπροστά στο σκορ με βραχεία κεφαλή (39-40).

Η επανάληψη ήταν τελείως διαφορετική

υπόθεση για τους παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ. Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι και με όπλο την καλή τους άμυνα κράτησαν χαμηλά τους Ρώσους χτίζοντας διαφορά (63-53). Η διαφορά όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο εξανεμίστηκε καθώς οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στο σκορ. Στο φινάλε όμως ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης με εύστοχο lay up έγραψε το 75-73 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 39-40, 63-53, 75-73.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπλατ): Ράις 6(1), Σμιθ 7, Χίκμαν 7(1), Ίνγκλς 9(3), Τάιους 5, Πνίνι 9(3), Οχαγιόν 4, Μπλου 13(3), Σχορτσανίτης 15.

Λοκομοτίβ Κούμπαν (Πασούτιν): Γουίλιαμς 8(2), Χέντριξ 11(9 ριμπ.), Καλνιέτις 18(2), Λικχοντέυ 9(3), Γιασάιτις 3(1), Ζούμπκοφ 2, Μάριτς 7, Σίμον 15(3).