ΜΑΚΑΜΠΙ Τ.Α. | Χωρίς να "ιδρώσει" στην Τουρκία

Η Μακάμπι συνάντησε αντίσταση μόνο στο πρώτο ημίχρονο και με κορυφαίους τους Χίκμαν και Σμιθ, επικράτησε της Φενερμπαχτσέ με 85-94 για την 10η αγωνιστική του Τοπ-16.

Η Μακάμπι έκανε καλύτερο ξεκίνημα στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 4-10 στο 3'. Η Φενέρ όμως ισοφάρισε γρήγορά σε 10-10 και οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου που έληξε στο 22-22.

Στην δεύτερη περίοδο η Μακάμπι ανέβασε τον ρυθμό της και στο 12' πήρε κεφάλι στο σκορ με 22-31. Η Φενέρ έδειξε να αντιδρά όμως η Μακάμπι παρέμενε σταθερά μπροστά στο σκορ και στο τέλος

του πρώτου ημιχρόνου προηγούνταν με 40-49.

Στην επανάληψη το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο. Η Μακάμπι κρατούσε τα ηνία της αναμέτρησης και η Φενέρ έδειχνε να μην μπορεί να αντιδάσει. Στο 25' οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 49-60 και διατήρησαν το προβάδισμα ως το τέλος της περιόδου.

Τα δεδομένα δεν άλλαξαν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ ήταν καλύτερη στο παρκέ και με οδηγούς τους Ρίκι Χίκμαν και Ντέιβιντ Λόγκαν, έφτασαν τελικά στη νίκη με 85-94.

Δεκάλεπτα: 22-22, 40-49, 60-71, 85-94

Φενέρμπαχτσε (Ερντογάν): ΜακΚάλεμπ 12, Ονάν 5(1), Ερμίς, Σάτο, Τρίπκοβιτς, Άντερσεν 4, Πεκέρ 13, Σαβάς 7, Μπατίστ 3, Κάραμαν, Μπογκντάνοβιτς 26(4), Πρέλτζιτς 15(2).

Μακάμπι (Μπλατ): Λόγκαν 15(5), Τζέιμς 13, Σμιθ 16(4), Χίκμαν 18(3), Ελιγιάχου 2, Ροθ 7(1), Πνίνι, Κάνερ-Μέντλεϊ 2, Οχαγιόν 8(2), Πλάνινιτς 11, Λάντεσμπεργκ 2.