ΛΙΕΤΟΥΒΟΣ ΡΙΤΑΣ | Εσπασε το ρόδι!

Την πρώτη της νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Λιέτουβος Ρίτας, μιας και η λιθουανική ομάδα επικράτησε της Παρτιζάν με 69-61 έχοντας για πρωταγωνιστές τους Ρενάλντας Σεϊμπούτις και Πρέντραγκ Σαμαρντζίσκι.

Η Παρτιζάν ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και βρέθηκε μάλιστα να έχει προβάδισμα επτά πόντων (13-20) 1'30'' πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου. Η Λιέτουβος όμως έτρεξε ένα σερί 10-0 και έκλεισε την περίοδο όντας μπροστά με 23-20. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας διαφορά εννέα πόντων (40-31).

Το

σκηνικό δεν άλλαξε μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου με την Λιέτουβος Ρίτας να συνεχίζει να έχει τα ηνία της αναμέτρησης. Στην τελευταία περίοδο η ψαλίδα μεγάλωσε και άγγιξε ακόμα και τους 12 πόντους στο 33ο λεπτό (61-49). Η Λιέτουβος Ρίτας κατάφερε να πάρει την πρώτη της νίκη στην φετινή διοργάνωση καθώς επικράτησε με 69-61, αντίθετα για την Παρτιζάν αυτή ήταν η τρίτη της ήττα σε ισάριθμα ματς.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Ρενάλντας Σεϊμπούτις και Πρέντραγκ Σαμαρντζίσκι που σημείωσαν από 14 πόντους ο καθένας. Πρώτος σκόρερ για την Παρτιζάν ήταν ο Βλάντιμιρ Λούσιτς με 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 23-20, 40-31, 55-48, 69-61