ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ | Κολοσσός Ρόδου - ΑΓΟΡ 82-80 (τελικό)

Στο συγκλονιστικότερο από άποψη ενδιαφέροντος και διακύμανσης στο σκορ αγώνα της 1ης αγωνιστικής, ο Κολοσσός και ο ΑΓΟΡ προσέφεραν απλόχερα θέαμα, με τους Ροδίτες να καταφέρνουν μετά από δύο παρατάσεις να φτάσουν στη νίκη με 82-80.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο έλεγχος της αναμέτρησης ανήκε στον Κολοσσό Ρόδου, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι η ομάδα του Μηνά Γκέκου είχε ξεφύγει στο σκορ. Στην δεύτερη περίοδο ο ΑΓΟΡ έβαλε το πόδι του στο "γκάζι" και στο τέλος του ημιχρόνου βρέθηκε να προηγείται με 37-40.

Μετά την ανάπαυλα, οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ, αλλά ο Απόλλωνας Τσόχλας με εύστοχο σουτ τριών πόντων ανέβασε την διαφορά στους επτά πόντους (43-50) στο 26ο λεπτό. Ο Κολοσσός κατάφερε να μειώσει την διαφορά και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ήταν πίσω με ένα πόντο (52-53).

Το "θρίλερ" συνεχίστηκε και στην τελευταία και καθοριστική περίοδο, με τον ΑΓΟΡ να διατηρεί τον έλεγχο του ματς αλλά να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Ο Δημήτρης Τσαλδάρης με δύο εύστοχες βολές ένα λεπτό πριν από το τέλος έφερε το σκορ στο 65-65. Ο Μπρεντ Πέτγουεϊ έκοψε τον Μάρκους Χάτεν στο λέι απ που επιχείρησε ο παίκτης του Κολοσσού 30 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Ο Απόλλωνας Τσόχλας είχε την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στον ΑΓΟΡ αλλά αστόχησε και έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση (65-65).

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο ΑΓΟΡ βρέθηκε μπροστά με 66-68, με τρίποντο του Τσόχλα στο 42ο λεπτό. Ο Κολοσσός όμως με τη σειρά του προηγήθηκε με τρεις πόντους (71-68) ένα λεπτό πριν από το τέλος. Ο Μπρεντ Πέτγουεϊ 30 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος της παράτασης ισοφάρισε το καλάθι του Λάνγκφορντ και το ματς ήταν ισόπαλο 73-73. Ο Πέτγουεϊ φιλοδώρησε με τάπα τον Γιάννη Καλαμπόκη, αλλά ο Γιάννης Γεωργαλλής έκλεψε την μπάλα από τον Μπράουν, όμως το τρίποντο που επιχείρησε στην λήξη της παράτασης δεν βρήκε στόχο και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν σε δεύτερη παράταση (73-73).

Το δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο ο Νέστορας Κόμματος με τρεις δικούς του πόντους έκανε το σκορ 73-76, αλλά από εκεί και πέρα ο Κολοσσός έτρεξε ένα σερί 9-0 και στο 49ο λεπτό ήταν μπροστά με 82-76. Ο ΑΓΟΡ δεν ήταν διατεθειμένος να παραδώσει τα όπλα και 45'' πριν από το τέλος ο Κάρτερ μείωσε σε 82-78, με τον Νίκο Αγγελόπουλος να διαμορφώνει με δύο εύστοχες βολές το 82-80.

Δεκάλεπτα: 19-15, 37-40, 52-53, 65-65 (κ.α.), 73-73 (α' παρ.), 82-80