ΚΑΒΑΛΑ | Βαριά ήττα από την Γκαλίλ Γκιλμπόα

Η Γκαλίλ Γκιλμπόα υποχρέωσε την Καβάλα σε βαριά ήττα στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Βαλκανικής Λίγκας, καθώς επικράτησε με 75-94 , με την ελληνική ομάδα να μην είναι σε θέση να ακολουθήσει τον ρυθμό των αντιπάλων της στην μεγαλύτερη διάρκεια του ματς.

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο η Γκαλίλ Γκιλμπόα έδειξε τις διαθέσεις της, μιας και επέβαλε τον ρυθμό της και έκλεισε την περίοδο έχοντας προβάδισμα οκτώ πόντων (16-24). Η απόδοσή των παικτών του Αγγελου Κορωνιού δεν βελτιώθηκε
κατά την διάρκεια της δεύτερης περιόδου, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα η ισραηλινή ομάδα να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ της σκορ 29-47. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Καβάλα έκλεισε την άμυνά της, είχε επιμέρους σκορ 26-17 και κατάφερε να μειώσει την ψαλίδα σε 55-64 στο 30ο λεπτό. Στην τελευταία περίοδο όμως, η Γκαλίλ Γκιλμπόα βρήκε τους επιθετικούς διαδρόμους που χρειάζονταν και έφτασε στη νίκη με 75-94. Ο Ντέιβιντ Ταϊρού και ο Κιερόν Ατσαρα ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Καβάλας, καθώς σημείωσαν 19 και 13 πόντους αντίστοιχα. Δεκάλεπτα: 16-24, 29-47, 55-64, 75-94Καβάλα: Πάνος 11, Αράπης, Αρμπετ 8(1), Μανωλόπουλος 12(4), Στεφανίδης, Πιεβάλιτσα 2, Βελισσαρίου, Μίτροβιτς 10(2), Ταϊρού 19(1), Ατσάρα 13(2)Γκαλίλ Γκιλμπόα: Τάγκαρτ 8, Τίσμαν 4, Μπέιρ-Κατζ, Μπετ-Γιόσεφ, Γιβζόρι 15(3), Σίμτσον 12(4), Σάντερς 11(1), Κίκος, Γκριν 18, Σμιθ 15(3), Ουάιτ 11