ΚΑΒΑΛΑ | Πήρε φόρα...

Η Καβάλα με μπροστάρηδες τον Στιβ Πάνο και τον Γιάννη Γκαγκαλούδη, πήρε σπουδαία νίκη επί του Περιστερίου με 84-79 για την 9η αγωνιστική και απέδειξε πως η έλευση του Αγγελου Κορωνιού στην τεχνική ηγεσία, λειτούργησε ευεργετικά.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ με το Περιστέρι να διατηρεί μικρό προβάδισμα. Στο 7' οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 11-14 αλλά τελικά η πρώτη περίοδος έληξε στο 20-20.

Στο

δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο. Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια με την Καβάλα όμως να είναι αυτή που στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, προηγήθηκε με 39-34.

Στο πρώτο λεπτό της επανάληψης, η Καβάλα με καλάθι του Γκράντι προηγήθηκε με 41-34 αλλά το Περιστέρι με ένα σερί 4 πόντων, μείωσε σε 43-38 στο 23' αλλά η Καβάλα αντέδρασε αμέσως και στο 26' ανέβασε την διαφορά στο +9 (52-43). Οι γηπεδούχοι δεν έβγαλαν το πόδι από το γκάζι και στο 29' έκαναν το +10 (58-58) και στο 30' πτοηγούνταν με 60-51.

Στην τελευταία περίοδο η Καβάλα συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα. Στο 35' οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 74-63 αλλά το Περιστέρι δεν το έβαλε κάτω. Στο 37' είχε μειώσει την διαφορά σε 74-67 αλλά η Καβάλα δεν επέτρεψε να την πλησιάσει περισσότερο. Ο Ικαρος κατάφερε με ένα σερί 6 πόντων να μειώσει σε 82-79, 45" πριν από την λήξη αλλά η Καβάλα δεν πανικοβλήθηκε και πήρε τελικά τη νίκη με 84-79.

Δεκάλεπτα: 20-20, 39-34, 60-51, 84-79