ΚΑΒΑΛΑ | "Λύγισε" την Γκαλίλ Γκιλμπόα

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο "First Six" της Βαλκανικής Λίγκας η Καβάλα, μιας και οι παίκτες του Αγγελου Κορωνιού επικράτησαν εκτός έδρας της Γκαλίλ Γκιλμπόα με 73-78.

Από την αρχή του ματς οι παίκτες του Αγγελου Κορωνιού έδειξαν τις άγριες διαθέσεις του, μιας επέβαλλαν τον ρυθμό τους και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα πέντε πόντων (19-24). Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, βρήκαν τις επιθετικές λύσεις και ισορρόπησαν το ματς.

Η Καβάλα πήγε στα αποδυτήρια με την σκορ υπέρ της στο 39-40.

Το "θρίλερ" συνεχίστηκε και μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, αλλά χάρη στους πόντους του Στιβ Πάνος και του Δημήτρη Καλαμπάκα στο τέλος της τρίτης περιόδου, η Καβάλα κατάφερε να έχει μια διαφορά επτά πόντων (56-63). Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μέχρι το 35ο λεπτό δεν είχαν επαφή με το καλάθι, αλλά μετέπειτα η Καβάλα βρήκε ρυθμό και χάρη σε ένα δίποντο του Μίτροβιτς άνοιξε την ψαλίδα της διαφοράς στους δέκα πόντους (63-73) στο 37ο λεπτό. Η Καβάλα άντεξε στην πίεση της Γκαλίλ Γκιλμπόα στα τελευταία λεπτά και πήρε τη νίκη με 73-78.

Πέντε παίκτες της ελληνικής ομάδας ολοκλήρωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων. Πρώτος σκόρερ της Καβάλας ήταν ο Νεμάνια Μίτροβιτς με 12 πόντους και τον ακολούθησαν οι Γκρέγκορ Αρμπετ με έντεκα πόντους και Στιβ Πάνος, Ουίλιαμ Κόλεμαν και Ιγκόρ Μιλόσεβιτς που σημείωσαν από δέκα πόντους ο καθένας.

Δεκάλεπτα: 19-24, 39-40, 56-63, 73-78

Γκαλίλ Γκιλμπόα (Λούμπιν): Τίσμαν, Κατζ 1, Γιόσεφ 2, Γιβζόρι 7 (2), Σίμτσον, Χέις 15 (3), Μπάουμαν 14, Σάντερς 16 (1), Γκριν 1, Ουάτ 17

Καβάλα (Κορωνιός): Πάνος 10, Άρμπετ 11 (1), Καλαμπάκας 7 (2), Μανωλόπουλος 3 (1), Στεφανίδης 7 (1), Μιλόσεβιτς 10 (1), Βελισσαρίου, Μίτροβιτς 12 (2), Κρστέβσκι 1, Κόλεμαν 10, Ατσάρα 7 (2)