Κ.Α.Ο.Δ. | Στο νήμα ο ΚΑΟΔ

Μετά από ένα παιχνίδι που έσπασε καρδιές ο ΚΑΟΔ πήρε σημαντική νίκη, καθώς επικράτησε στο "Δημήτρης Κραχτίδης" του Ρεθύμνου με 83-82.

Ο Λάζερικ Τζόουνς ξεκίνησε πολύ καλά για τον ΚΑΟΔ, δίνοντας του προβάδισμα με το «καλημέρα» (7-3 στο 3’). Ο Γκάμπριελ απάντησε για τους φιλοξενούμενους και στο 4’ ισοφάρισε σε 7-7, όμως οι παίκτες του Νέναντ Μάρκοβιτς έβρισκαν πόντους από την περιφέρεια και στο 8’ το σκορ έγινε 13-9. Ο Γκάμπριελ

ισοφάρισε εκ νέου (13-13), όμως ο Σπυριδωνίδης έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του (16-13 στο 9’). Ο Άρμπετ κατάφερε και ισοφάρισε σε 17-17, όμως ο Μάρκοβιτς με 1 βολή έγραψε το 18-17 το οποίο ήταν και σκορ δεκαλέπτου.

Πολύ καλά μπήκε το Ρέθυμνο στο δεύτερο δεκάλεπτο και με προσπάθειες των Κουμπούρα και Άρμπετ έχτισε προβάδισμα 4 πόντων (18-22 στο 12’). Οι παίκτες του Νέναντ Μάρκοβιτς δεν μπορούσαν να μειώσουν και στο 14’ ο Αλεξάντερ έκανε το 22-28 για τους φιλοξενούμενους. Στα μισά του δεκαλέπτου Μπράουν και Τζόουνς μείωσαν για τον ΚΑΟΔ σε 27-28. Αυτό έφερε ενθουσιασμό στους γηπεδούχους, οι οποίοι με τρίποντο του Τζόουνς στο 17’ πέρασαν μπροστά με 32-30. Ράιτ και Γκάμπριελ όμως ανέβασαν στροφές για το συγκρότημα του Θανάση Γιαπλέ κάνοντας στο 19’ το 36-40. Οι Δραμινοί κατάφεραν στο φινάλε του ημιχρόνου με εκτελεστή τον Μάρκοβιτς να πάρουν και πάλι το προβάδισμα με 42-41, όμως δεν χάρηκαν το προβάδισμα τους καθώς ο Γκάμπριελ σε νεκρό χρόνο έγραψε το 42-43.

Με ενθουσιασμό μπήκε στην επανάληψη του Ρέθυμνο και τρέχοντας σερί 0-7 στο 23’ με καλάθι του Αγγελόπουλου το σκορ έγινε 42-50. Στο 25’ ο Χαρτ με τρίποντο έγραψε το 49-56, όμως ο ΚΑΟΔ με σερί 7-0 ισοφάρισε σε 56-56 στο με βολές του Μπράουν στο 27’. Στο 29’ ο Μάρκοβιτς έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 60-58, με τον Αγγελόπουλο να ισοφαρίζει άμεσα σε 60-60. Ο Ζάρας με 1 βολή έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του με 61-60, κλείνοντας με αυτό το σκορ την Τρίτη περίοδο.

Χάρη σε Μάρκοβιτς και Ζάρα ο ΚΑΟΔ πήρε προβάδισμα 3 πόντων στο 32’ με 64-61. Ο Μάρκοβιτς συνέχισε να είναι καταλυτικός και έχοντας βοήθεια και από τον Μπάβτσιτς επιθετικά στο 34’ οι γηπεδούχοι πήγαν τη διαφορά στους 6 πόντους (69-63). Οι παίκτες του Γιαπλέ όμως αντέδρασαν και με καλάθι του Γκάμπριελ στο 35’ σε 71-71.Το παιχνίδι βρισκόταν στην κόψη του ξυραφιού, με τον ΚΑΟΔ να έχει ισχνό προβάδισμα με 76-75 στο 37’. Στο 39’ ο Χαρτ μείωσε με βολές σε 78-77. Με το σκορ στο 82-79 Χαρτ και Καλαμπόκης έχασαν ευκαιρία να ισοφαρίσουν καθώς αστόχησαν σε σουτ τριών πόντων με τον Ζάρα να έχει 1/2 βολές για το 83-79. Ο Ράιτ με τρίποντο μείωσε σε 83-82, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 42-43, 61-60, 83-82.

ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης, Τσόβιτς, Τζόουνς 19(2), Μπράουν 17, Βον 4, Μάρκοβιτς 18(4(), Σπυριδωνίδης 5(1), Μπάβτσιτς 15, Ζάρας 5, Μπένας 2.

ΑΓΟΡ (Γιαπλές): Χαρτ 9(1), Καλλινικίδης, Κουμπούρας 4, Αγγελόπουλος 6, Ράιτ 19(4), Καλαμπόκης 6(2), Λάτοβιτς 10(1 τρ., 10 ριμπ.), Αλεξάντερ 4(1), Άρμπετ 10(2), Γκάμπριελ 14.