Κ.Α.Ο.Δ. | Ανατροπή και διπλό!

Ο ΚΑΟΔ ανέτρεψε στο τελευταίο δεκάλεπτο το εις βάρος του -12 και “δραπέτευσε” από την Πάτρα με το διπλό επικρατώντας του Απόλλωνα με 64-62.

Στο πρώτο δεκάλεπτο πρωταγωνίστησε η εκατέρωθεν αστοχία... Οι δύο ομάδες τα “έσπασαν” και το γεγονός (εκτός από τα κάκιστα ποσοστά) φανερώνει και το φτωχό 12-11 με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και με επιθετικούς οδηγούς τους Μπολντες και Ντάνιελς επέβαλαν

τον ρυθμό τους και “έχτισαν” μια διαφορά 10π. (29-19, στο 19').

Οι Δραμινοί μείωσαν σε πρώτη φάση στους 8π/ (31-23, στο 20'), ενώ πλησίασαν και στους 4π. (36-32) στο 25'. Ο Απόλλωνας, ωστόσο, βελτίωσε κατακόρυφα την αμυντική του παρουσία και μέσα από αυτήν κατάφερε να ανακτήσει τον έλεγχο (52-40, στο 30'). Ο ΚΑΟΔ, ωστόσο, δεν εγκατέλειψε την μάχη... Εκμεταλλεύτηκε το επιθετικό μπλακ άουτ του Απόλλωνα και με ένα επί μέρους σκορ 15-2 προσπέρασε με 55-54! Το ματς αυτομάτως μετατράπηκε σε ντέρμπι με τους Μάρκοβιτς και Μπράουν να δίνουν τελικά τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Ο Απόλλωνας, πάντως, πέταξε δύο ευκαιρίες στα σκουπίδια να πάρει τη νίκη ή τουλάχιστον να στείλει το ματς στην παράταση. Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Μπολντς αστόχησε σε σουτ δύο πόντων, μάζεψε το ριμπάουντ, πάσαρε στον Αργυρόπουλο, αλλά ούτε το δικό του δίποντο στην εκπνοή βρήκε στόχο.

Δεκάλεπτα: 12-11, 31-23, 52-40, 62-64

Απόλλων Π.: Χιλ 6, Αργυρόπουλος 8, Τέιλορ 11, Ντάνιελ 17, Λιανός, Οικονομόπουλος, Πελεκούδας, Νιφοράς 2, Ζαφείρης, Τρεπάλοβατς 1, Χοτ, Μπολντς 17.

ΚΑΟΔ: Σλαφτσάκης 9, Τσόβιτς 3, Τζόουνς 15, Μπράουν 9, Βον 4, Μάρκοβιτς 10, Σπυρίδωνος, Μπάβτσιτς 14, Ζάρας, Μπένας.