ΚΑΝΤΟΥ | Αντίο με νίκη και σούπερ Μαρκοϊσβίλι

Ο Μανουτσάρ Μαρκοϊσβίλι, ο οποίος πέτυχε 32 πόντους πήρε από το χέρι την Καντού και την οδήγησε στην νίκη απέναντι στην Ζαλγκίρις με 71-77.

Οι δύο μονομάχοι είχαν αποκλειστεί από την επόμενη φάση της Ευρωλίγκας, αλλά αυτό δεν τους απέτρεψε στο να προσφέρουν ένα αγώνα με πάθος, με τους Ιταλούς να πανηγυρίζουν την νίκη στο τέλος.

Η Ζαλγκίρις μπήκε πιο δυναμικά στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και έκλεισε την πρώτη περίοδο έχοντας προβάδισμα 5 πόντων (23/18). Όμως το σαρωτικό δεύτερο δεκάλεπτο της Καντού της έδωσε την ευκαιρία να πάει στα αποδυτήρια όντας μπροστά με 35-39.
Στο τρίτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες κατέβασαν ρυθμούς και η περίοδος έληξε ισόπαλη με 50-50. Στο καθοριστικό τελευταίο τέταρτο δεκάλεπτο μίλησαν οι Μαρκοϊσβίλι και Σερμαντίνι οδηγώντας την Καντού στην νίκη με 71-77. Οι Ιταλοί αποχαιρέτησαν την διοργάνωση έχοντας πραγματοποιήσει μια εντυπωσιακή πορεία για να φτάσουν ως το Top-16. Σε αντίθεση με την Ζαλγκίρις που στην φάση των "16" δεν κατάφερε να πάρει ούτε μια νίκη. Ο Μανουτσάρ Μαρκοϊσβίλι ήταν ο κορυφαίος για την Καντού πετυχαίνοντας 32 πόντους, ενώ σε πολύ καλή μέρα ήταν και ο Σερμαντίνι που πέτυχε 16 πόντους. Από την γηπεδούχο Ζαλγκίρις ο Μάρκο Πόποβιτς πέτυχε 15 πόντους. Δεκάλεπτα: 23-18, 35-39, 50-50, 71-77Ζαλγκίρις Κάουνας (Τριφούνοβιτς): Πόποβιτς 15 (2). Λιπκεβίτσιους 3, Καλνιέτις 12 (2), Ντελινινκάιτις, Ράκοβιτς 14, Κλιμαβίτσιους, Γιανκούνας 7, Γιαβτόκας 9, Κουζμίνσκας 4, Σαλένγκα 2, Ουίμς 5, Κόλινς. Καντού (Τρινκιέρι): Μαρκοϊσβίλι 32 (5), Λέουνεν, Μαρκονάτο 4, Μαντζαρίνο 4 (1), Πέρκινς 8, Ντιβιάτς, Σερμαντίνι 16, Σιντσιαρίνι 6 (1), Μπολοζονέλα, Μερόνι, Μπρούνερ 2.