ΙΤΑΛΙΑ | Με σούπερ Μπράουν η Σιένα

Ο Μπόμπι Μπράουν (24π., 4ασ.) πήρε από το… χέρι την Σιένα και την οδήγησε στη νίκη επί της Καντού με 73-66 για την 24η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος, με τις δύο ομάδες πλέον να συγκατοικούν στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα αλλά τους πρωταθλητές να πλεονεκτούν στην ισοβαθμία.

Πέραν του Μπόμπι Μπράουν πολύ καλή παρουσία για την Σιένα είχε και ο Ντέιβιντ Μος (17π.) ενώ για την Καντού διακρίθηκε ο Μάρτιν Λιούνεν (17π.,)

Η Σιένα διατηρούσε τον έλεγχο της αναμέτρησης στη μεγαλύτερή της διάρκεια,

αλλά λίγο έλειψε η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι να κάνει την ολική ανατροπή. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +7 (18-11) ενώ η συμπλήρωση των 20’ τούς βρήκε να προηγούνται με 46-21. Παρόμοια ήταν η εικόνα και του τρίτου δεκαλέπτου (64-41), αλλά στην τελευταία περίοδο το ματς παραλίγο να εξελιχθεί σε «θρίλερ». Οι φιλοξενούμενοι αντεπιτέθηκαν και ο Νικολά Ματσαρίνο μείωσε σε 66-61 στο 38’. Ο Ντέβιντ Μος με τρίποντη «βόμβα» έδωσε «αέρα» 8 πόντων (69-61, 39’) στη Σιένα ενώ με τον ίδιο τρόπο απάντησε o Μάρτιν Λίουνεν για την Καντού. Τότε, όμως ανέλαβε δράση ο Μπόμπι Μπράουν, ο οποίος με ένα καλάθι και 2/2 βολές έκανε το 73-64 «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη της ομάδας του.