ΙΤΑΛΙΑ | Η Ρώμη πανηγυρίζει (pics)

Μεγάλες στιγμές ζει το μπάσκετ της Ρώμης. Η Ρόμα νίκησε με 89-70 την Καντού του Αντρέα Τρινκιέρι, πέρασε εν μέσω αποθέωσης στους τελικούς του ιταλικού πρωταθλήματος και θα διεκδικήσει το δεύτερο σκουντέτο στην ιστορία της, ακριβώς 30 χρόνια μετά το πρώτο.

Το 4-3, λοιπόν, έγινε δια περιπάτου και εκατοντάδες Ρωμαίοι μπήκαν στο παρκέ για να πανηγυρίσουν μαζί με τους παίκτες την συμμετοχή στον τελικό, την τρίτη από τότε που ιδρύθηκε.

Η Ρόμα έδειξε από την αρχή αποφασισμένη

για να πάρει τη νίκη-πρόκριση επί της ομάδας του Τρινκέρι. Το σκορ του πρώτου ημιχρόνου έκλεισε στο 42-32 και μετά από μια προσπάθεια αντίδρασης της Καντού στην τρίτη περίοδο που "απορροφήθηκε", οι γηπεδούχοι άνοιξαν και πάλι τη διαφορά.

Καλύτερος παίκτης της Ρόμα ήταν ο Τζόρνταν Τέιλορ με 18 πόντους και 5 ασίστ, ενώ για τη Καντού ο Πιέτρο Αραντόρι με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Η ομάδα που θα συμπληρώσει το ζευγάρι του τελικού θα βγει από το Βαρέζε-Σιένα (7/6).