ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ | Ανετος και ωραίος ο Ικαρος...

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη του πανηγύρισε ο Ικαρος Καλλιθέας, ο οποίος αποδίδοντας κατά διαστήματα πολύ όμορφο μπάσκετ, επιβλήθηκε άνετα του Κολοσσού Ρόδου με 86-66 και πλέον θέτει αρκετά γερές βάσεις για την παραμονή...

Ο Κολοσσός μπήκε πιο ορεξάτος στο παρκέ του κλειστού της Γλυφάδας, ολοκληρώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 15-19. Ωστόσο, η συνέχεια άνηκε ολοκληρωτικά στον Ικαρο, ο οποίος πήρε τα ηνία του ματς, πάτησε... γκάζι

και με επιμέρους σκορ δεύτερης περιόδου 21-11 πήγε στα αποδυτήρια έχοντας το πάνω χέρι (36-30 στο 20').

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην επανάληψη, όπου οι γηπεδούχοι συνέχισαν να διευρύνουν το προβάδισμά τους, στέλνοντας τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, ενώ με τρίποντη "βόμβα" του Φαγιέ η "ψαλίδα" άνοιξε ακόμη περισσότερο (52-37 στο 28') και η περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 57-46. Στα τελευταία δέκα λεπτά, οι Ροδίτες το πάλεψαν αλλά δεν κατάφεραν να επανέλθουν, με τους παίκτες του Πρίφτη να παραμένουν σοβαροί, διατηρώντας με σχετική άνεση τη διαφορά -η οποία μάλιστα εκτοξεύθηκε στο +20 με τρίποντο του Στρναντ στο 39'- και έφτασαν εύκολα στην τρίτη συνεχόμενη νίκη τους με 86-66.