ΓΕΡΜΑΝΙΑ | Διπλό η Αλμπα, στην 3η παράταση οι Σκαϊλάινερς

Η Αλμπα Βερολίνου πήρε τη νίκη με 73-88 επί της Βέχτα για τη 14η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος, ενώ οι Σκαϊλάινερς χρειάστηκαν 3 παρατάσεις προκειμένου να κάμψουν την αντίσταση της Ουλμ με 102-108 (κ.α. 77-77, α΄παρ. 85-85, β’ παρ. 93-93).

Η Αλμπα πέτυχε την 8η νίκη της όντας καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού από την αντίπαλό της Βέχτα η οποία παρέμεινε χαμηλά στη βαθμολογία έχονας μόλις 3 νίκες σε 14 αγωνιστικές. Τέσσερις παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων για την ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς, με κορυφαίο όλων

τον Ρέτζι Ρέντινγκ με 18 πόντους , 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 32:52, ενώ για τους γηπεδούχους ο Ρασάντ Μπίσοπ είχε 26 πόντους και 5 ριμπάουντ σε 30΄ αγώνα.

Στο ματς της βραδιάς από πλευράς εξέλιξης του σκορ, οι Σκαϊλάινερς ήταν εκείνοι που χαμογέλασαν στο τέλος ενός εξουθενωτικού αγώνα, καθώς χρειάστηκαν 3 παρατάσεις προκειμένου να βγάλει νικητή. Το 77 της κανονικής περιόδο διαμορφώθηκε με καλάθι του Ντανίλο Μπαρτέλ 22΄΄ πριν από το τέλος του αγώνα. Στο έξτρα πεντάλεπτο καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεχωρίσει και πάλι (85-85), με αποτέλεσμα να χρειαστεί ακόμα ένα στο οποίο τίποτα απολύτως δεν άλλαξε. 8-8 το επιμέρους σκορ της πρώτης παράτασης, 8-8 και το σκορ της δεύτερης (93-93). Στην τρίτη παράταση οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι και εκμεταλλευόμενοι την κούραση των αντιπάλων τους πήραν 8η νίκη τους στο πρωτάθλημα. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Αντριου Ρότινς με 24 πόντους, ενώ ο Τζάρεντ ΝτιΜπουά είχε 19 πόντους. Για την Ουλμ ξεχώρισαν ο Εντγκαρ Σόσα με 21 πόντους και ο Ανταμ Χες με 16 πόντους.