ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ | Να περάσει ο επόμενος...

Η Ναντέρ κοίταξε στα μάτια για 36 αγωνιστικά λεπτά την Φενέρμπαχτσε, όμως οι Τούρκοι στο φινάλε ανέβασαν στροφές και επικράτησαν πιο δύσκολα απ'ότι δείχνει το τελικό 83-66. Συνεχίζει αήττητη η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

Έχοντας πλουραλισμό επιθετικά από το ξεκίνημα της αναμέτρησης η Φενέρ πήρε κεφάλι στο σκορ με 8-4 με τη συμπλήρωση 3 αγωνιστικών λεπτών. Γκλαντίρ, Λάιτι και Ντάνιελς στα μισά της περιόδου οι Γάλοι πήραν κεφάλι στο σκορ με 10-13, όμως με τους Πρέλτζιτς και Μπογκντάνοβιτς στο 7’ οι Τούρκοι πέρασαν μπροστά με 19-13. Ντάνιελς και Τζάιτεχ ισοφάρισαν εκ νέου για τους Γάλλους

(19-19), όμως το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με την Φενέρμπαχτσε να έχει τον τελευταίο λόγο και με προσπάθειες των Ζόριτς και ΜακΚάλεμπ έγραψε το 23-19.

Χωρίς ρυθμό άρχισε το δεύτερο δεκάλεπτο με το 23-19 να μένει για αρκετή ώρα. Από το 13’ όμως οι παίκτες του Ομπράντοβιτς ανέβασαν στροφές και έχοντας ζεστό τον Νεμάνια Μπιέλιτσα εκτόξευσαν αθόρυβα σε διψήφιο αριθμό τη διαφορά (30-19 στο 14’). Ο Γκλαντίρ προσπάθησε να μειώσει για την Ναντέρ σε 34-26, όμως στο 17’ με Κλέιζα και Πρέλτζιτς η διαφορά ανέβηκε εκ νέου για το 38-26. Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου το σκηνικό δεν άλλαζε και έτσι η Φενέρ πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 12 πόντων (44-32).

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι γηπεδούχοι και στο δεύτερο μέρος και στο 22’ με καλάθι του Ζόριτς το σκορ έγινε 51-37. Λίγο αργότερα όμως, Τραορέ και Τόμας μείωσαν σε 51-41, δείχνοντας πως η Γαλλική ομάδα είχε σφυγμό ακόμα. Μάλιστα, στο 25’ μείωσαν ακόμα περισσότερο με τον Τζούντιθ για το 51-45. Πρέλτζιτς, Κλέιζα και Μαχμούτογλου έτρεξαν σερί 7-0 για την Τουρκική ομάδα, γράφοντας το 58-45, όμως με Τζάιτεχ και Μίτσαμ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και μείωσαν σε 58-50.

Η Ναντέρ δεν άφηνε τους γηπεδούχους να ξεφύγουν στο σκορ και στο 32’ με τον Τραορέ μείωσε σε 61-54. Οι Γάλλοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο 35’ με Τόμας και Ντάνιελς μείωσαν ακόμα περισσότερο (65-61). Ο Πρέλτζιτς προς στιγμήν ξεκόλλησε την ομάδα του (68-61), αλλά ο Φόστερ απάντησε αμέσως με τρίποντο (68-64). Στο 37’ ο Μπογκντάνοβιτς έδωσε ανάσα 9 πόντων στην ομάδα του (73-64), ενώ λίγο αργότερα ο Κροάτης φόργουορντ με τρίποντο σφράγισε επί της ουσίας τη νίκη για την ομάδα του, γράφοντας το 76-64. Εν τέλη οι Τούρκοι κατάφεραν και πήραν την πέμπτη νίκη τους στον όμιλο, επικρατώντας με 83-66 των Γάλλων, οι οποίοι όμως τους έκαναν τη ζωή δύσκολη για 36 λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 44-32, 58-50, 83-66.

Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ (Ομπράντοβιτς): Μακ Κάλεμπ 10 (2), Μπιέλιτσα 15 (2), Μαχμούτογλου 5 (1), Κλέιζα 9, Βίντμαρ 4, Ζόριτς 4, Σιπάχι , Μπίρσεν, Μπογκντάνοβιτς 20 (2), Πρέζλιτς 16.

Ναντέρ (Μπονατό): Τζέλιε, Τζούντιθ 2, Τζάιτζερ 4, Λάιτι 4, Μίχαμ 3 (1), Γκλαντίρ 10 (2), Φόστερ 6 (2), Τόμας 4, Τραορέ 20, Ντάνιελς 13 (1), Πασάβε.