ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ | Δικός της ο... εμφύλιος

Η Φενερμπαχτσέ τα βρήκε... σκούρα απέναντι στην Μπεσίκτας, αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 78-72 για την 7η αγωνιστική του Top-16 της Ευρωλίγκα.

Ο Λούκα Νταλμόντε άσκησε χρέη α΄ προπονητή για την Φενέρ λόγω ασθένειας του Σιμονε Πιανιτζιάνι και είδε τον Μπόγιαν Μπογντανοβιτς (25π.) να πραγματοποιεί πολύ καλή εμφάνιση. Ο Νταμίρ Μάρκοτα σημείωσε 15 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ της Μπεσίκτας. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν επιμέρους σκορ 13-27 στην δεύτερη περίοδο και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 32-42

ενώ κατάφεραν να κρατήσουν την Φενέρ σε απόσταση και στο τρίτο δεκάλεπτο (48-55). Οι γηπεδούχοι, όμως, αντεπιτέθηκαν στην τελευταία περίοδο και με επιμέρους 11-4 στα τελευταία τρία λεπτά πήραν τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 19-15, 32-42, 48-55, 78-72
Φενερμπαχτσέ (Νταλμόντε): ΜακΚάλεμπ 10, Ονάν, Ερμίς 7 (1), Σάτο 4, Αντερσεν 13 (1), Σαβάς 12, Μπατίστ 2, Κάραμαν 3 (1), Μπογκντάνοβιτς 25 (2), Πρέλντζιτς.
Μπεσίκτας (Κουντέρ): Γιούιν 11 (3),Ακίν, Ατσίκ 3, Βιντμάρ 10, Φόλκερ 2, Τσετίν, Μάρκοτα 15 (2), Κρίστοφερ 9, Οζέρ 8 (2), Τζέρελς 14 (4).