ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ | Αν έχεις Κλέιζα, μην φοβάσαι

Η Φενέρμπαχτσε νίκησε με 75-70 τη Μπαρτσελόνα για τη 2η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, με τον Λίνας Κλείζα εκτός από τους 22 πόντους του να προσφέρει και δυο επιθετικά ριμπάουντ-ανάσα στην ομάδα του. Στα "ρηχά" έμεινε ο Κώστας Παπανικολάου, ο οποίος, όμως μάζεψε 8 «σκουπίδια».

Κλέιζα εναντίον Ναβάρο θα μπορούσε να είναι ο τίτλος του πρώτο ημιχρόνου για το ματς. Ο Λιθουανός οδηγούσε τη Φενέρμπαχτσε, ενώ ο Ισπανός με τις "βόμβες του" από τα 6.75 έδινε ανάσες ζωής στους Καταλανούς (που γενικά ήταν άστοχοι), υποβοηθούμενος και από τον Τόμιτς που εκτός από πολύτιμους πόντους, βοήθησε και στην

μάχη των ριμπάουντ.

Οι Τούρκοι ξέφευγαν, οι Καταλανοί το "μάζευαν" ελαφρώς, αλλά μετά το 5', φάνηκε ότι το πράγμα δυσκόλευε για την Μπαρτσελόνα που συνεχώς έμενε όλο και πιο πολύ πίσω. Κάπως έτσι φάνηκε να πηγαίνει και η τρίτη περίοδος, όταν και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 46-41 στο 23' αλλά οι φωνές του Ζοτς στο τάιμ άουτ που κάλεσε αμέσως, φαίνεται ότι έπιασαν τόπο.

Πολύ σκληρή για να πεθάνει η "Μπάρτσα" όμως στη τέταρτη περίοδο όπου έκανε επιμέρους σκορ 9-18 αλλά δεν έφτασε.

Οι βολές του Ναβάρο και ένα τρίποντο του Λάμπε, 15" πριν τη λήξη έβαλαν φωτιά στο ματς που όμως μια επιλογή του Χουέρτας 6" πριν από το ματς (συν το δεύτερο επιθετικό ριμπάουντ του Κλείζα αργότερα), έδωσαν τη νίκη στη "Φενέρ".

Ο Κώστας Παπανικολάου είχε 3 πόντους (0/2 διπ., 1/3 τριπ.) αλλά και 8 (5+3) ριμπάουντ, 2 ασίστ και κανένα λάθος.

Δεκάλεπτα: 24-17, 44-35, 66-52, 75-70.

Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ (Ομπράντοβιτς): ΜακΚάλεμπ 10 (8ριμπ., 4ασ.), Ονάν, Μπιέλιτσα 5 (1 τρίπ., 5ριμπ.), Μαχμούτογλου 3 (1), Κλέιζα 22 (2), Βίντμαρ 2, Ζόριτς 12 (5ριμπ.), Σιπαχί 5 (1), Μπίρσεν, Μπογκντάνοβιτς 11 (1), Πρέλντζιτς 5 (5ριμπ.)

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Πουλέν 2, Ντόρσεϊ 5 (6ριμπ.), Σάδα, Χουέρτας 6, Αμπρίνες 3 (1), Ναβάρο 18 (3), Τοντόροβιτς, Παπανικολάου 3 (8ριμπ.), Εζόνια 2, Λάμπε 13 (1 τρίπ., 6ριμπ.), Νάχμπαρ 2, Τόμιτς 16 (9ριμπ.)