ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ | «Γαλανόλευκη» πρόκριση

Η Εθνική Γυναικών ηττήθηκε με 57-56 από την Πολωνία, αλλά πήρε την πρόκριση για το Ευρωμπάσκετ του 2015, αφού στον πρώτο αγώνα είχε νικήσει με 61-46.

Η Κατερίνα Σωτηρίου (17π., 5/8 διπ., 1/2 τριπ., 4/4 βολ., 7 ριμπ., 3 κλ., 2λ..) ήταν η κορυφαία της Εθνικής μας ομάδας, η οποία παρά το όχι και τόσο καλό της ξεκίνημα κατάφερε και πήρε την πρόκριση για το Ευρωμπάσκετ. Πολύ καλή εμφάνιση

πραγματοποίησαν και η Αρτεμις Σπανού (19π., 4/10 διπ., 0/2 τριπ., 11/14 βολ., 7 ριμπ., 6 ασ., 5Λ., ) και η Πέλη Παπαμιχαήλ (14π., 6/8 διπ., 2/2 βολ., 4 ριμπ., 2 ασ., 4 λ.).

Η Πολωνία στην πρώτη περίοδο προηγήθηκε δύο φορές με 8 πόντους (8-0 στο 3' και 10-2 στο 4'), με την Εθνική, όμως, να παίρνει για πρώτη φορά προβάδισμα στο 9' (10-12) ενώ η συμπλήρωση των 10' βρήκε τις ομάδες ισόπαλες (12-12). Οι γηπεδούχες ήταν καλύτερες στην δεύτερη περίοδο, προηγήθηκαν ακόμα και με 10 πόντους (29-19, 17') και πήγαν η συμπλήρωση των 20' βρήκε την Εθνική μας στο – 7 (35-28).

Η Εθνική έδειξε καλύτερο πρόσωπο στο τρίτο δεκάλεπτο, βρήκε λύσεις από την άμυνά της και πατώντας το γκάζι στο δεύτερο μισό του δεν άφησε την Πολωνία να ξεφύγει (43-43, 30'). Η «γαλανόλευκη» είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης στην τελευταία περίοδο και 3 λεπτά πριν από το τέλος ήταν μπροστά με 49-54. Η Πολωνία, όμως κατάφερε και πήρε εν τέλει τη νίκη (57-56), αλλά όχι και την πρόκριση για το Ευρωμπάσκετ.

Δεκάλεπτα: 12-12, 35-28,43-43, 57-56
Πολωνί (Βανίνσκι): Οβτσάρτζακ , Πάβλακ, Σκόρεκ 11, Μίσιεκ, Σζοτ 14(2), Βάλιτς 11, Κοτς 2, Μαγιέφσκα 2, Ίντζακ 2, Ζιετάρα 2, Λετσιεγέφσκα 7, Σκόμπελ 6.
Ελλάδα (Δικαιουλάκος): Καλέντζου 2, Σταμάτη, Δημητράκου , Χατζηνικολάου, Νικολοπούλου, Σπυριδοπούλου, Παπαμιχαήλ 14 (6/8δ, 4ρ, 2ασ), Λύμουρα 4 (3ρ,), Σωτηρίου 17 ( 5/8δ, 1/2τρ, 6ρ, 3κλ), Κοσμά, Σπανού 19 (11/14β, 4/8δ, 0/2τρ, 7ρ, 6ασ).