ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ | Βελτιωμένη στην άμυνα και... περίπατος!

Βελτιωμένη στην άμυνα παρουσιάστηκε η Εθνική των Ανδρών στο δεύτερο φιλικό επί Γαλλικού εδάφους, συντρίβοντας την Γερμανία με 52-80.

Η Εθνική ομάδα ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού με την Γερμανία και δεν της άφησε περιθώριο να διεκδικήσει τη νίκη σε κανένα σημείο του αγώνα. Η "γαλανόλευκη" παρουσιάστηκε αρκετά βελτιωμένη στην άμυνα σε σχέση με το παιχνίδι με τους Κροάτες, ενώ κράτησε τον επιθετικό πλουραλισμό και τις καλές συνεργασίες μεταξύ των παικτών, σκοράροντας αρκετούς πόντους στην επίθεση. Πέντε φορές άλλαξε χέρια το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά, χωρίς καμία ομάδα

να μπορεί να ξεφύγει από την επιτήρηση της άλλης. Η Ελλάδα φρόντισε μετά το πρώτο πεντάλεπτο να επιβάλει το δικό της νόμο, απέναντι στο σκληρό παιχνίδι των Γερμανών. Το 11-9 (520) έγινε 11-19 (955) με ένα 10-0 από την ελληνική ομάδα, που έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι.. Οι Γερμανοί προσπάθησαν να χρησιμοποιήσουν τα κορμιά τους για να σταματήσουν τους Έλληνες παίκτες, μείωσαν στους τέσσερις πόντους με την επιστροφή στον αγώνα (15-19, 1136), αλλά δεν μπόρεσαν να συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό. Όσο η ελληνική ομάδα είχε τον έλεγχο των ριμπάουντ, έπαιζε πιο έξυπνα και με καλύτερες συνεργασίες (11 ασίστ στο πρώτο μισό του αγώνα), οι Γερμανοί δεν είχαν τύχη. Ο Κώστας Βασιλειάδης με πέντε συνεχόμενους πόντους οδήγησε τη διαφορά στους 12 πόντους (19-31, 17), ο Φώτσης οδήγησε στο +13 (22-35, 1830), διαφορά με την οποία έκλεισε το πρώτο ημίχρονο (26-39). Η ελληνική ομάδα είχε ισορροπία και μοιρασμένες προσπάθειες στην επίθεση και μεγαλύτερη διάθεση στην άμυνα, κυνηγώντας την κάθε φάση.

Παπανικολάου και Βουγιούκας έστειλαν τη διαφορά στους 18 πόντους (26-44, 21). Οι Γερμανοί όμως ευστόχησαν σε σουτ τριών πόντων, άρχισαν να μειώνουν την απόσταση που τους χώριζε από την ελληνική ομάδα, εκδήλωσαν και κάποιες γρήγορες επιθέσεις και το αποτέλεσμα ήταν ένα 10-2 που οδήγησε στο 36-46 (2410). Η Ελλάδα όμως απάντησε με το ίδιο νόμισμα. Το 40-50 (26) έγινε 43-59 (2910) με τους Παπανικολάου και Φώτση να ευστοχούν σε σουτ τριών πόντων και το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει 43-61. Η ελληνική ομάδα είχε 7/13 τρίποντα ως το τέλος της τρίτης περιόδου και συνέχισε και στην τέταρτη, με τη διαφορά να αυξάνει την απόσταση από τους Γερμανούς. Παράλληλα, δυνάμωσε και η άμυνα. Χαρακτηριστικό είναι ότι το πρώτο εύστοχο της Εθνικής Γερμανίας στο τέταρτο δεκάλεπτο ήρθε στο 37 από τον Σαφάρτσικ, που σταμάτησε το σερί της Ελλάδας στο 13-0. Η διαφορά ανέβηκε στους 31 πόντους (43-74, 36) με τον αγώνα να κλείνει 52-80.Κορυφαίος για την Εθνική μας για ένα ακόμη παιχνίδι ο Γιώργιος Πρίντεζης ο οποίος σκόραρε 12 πόντους ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σαφάρτζικ με 11 πόντους. Επόμενο παιχνίδι για την Εθνική μας την Κυριακή (11/8, 19.00 ώρα Ελλάδας) με τη διοργανώτρια Γαλλία.

Δεκάλεπτα: 19-11, 39-26, 61-43, 80-52.

Ελλάδα (Τρινκιέρι): Βασιλειάδης 12 (2), Ζήσης 2, Περπέρογλου 7 (2), Φώτσης 11 (3), Παπανικολάου 9 (3), Μαυροκεφαλίδης 8, Βουγιούκας 8, Μπράμος 2, Πρίντεζης 12, Σλούκας 4, Κατσίβελης 5, Καββαδάς.

Γερμανία (Μεντς): Γκίφεϊ 4, Γκίντερ 2, Τσβίνερ 6, Σαφάρτζικ 11 (3), Στάιγκερ 5 (1), Πλάις 8, Ντόρετ 8, Σάιφερτ 2, Τσίρμπες 1, Κινγκ 3 (1), Λίσκα 2, Τάντα.

* Παρόντες στο γήπεδο ήταν ο πρόεδρος της ΕΟΚ, Γιώργος Βασιλακόπουλος, και το μέλος του ΔΣ Άρης Ζώης.